RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kosmiczny błękit. Zagadka tajemniczej poświaty wyjaśniona

Gwiazda TYC-2597-735-1 znajduje się około 6 tysięcy lat świetlnych od Ziemi (fot. YT/TheBadAstronomer)

Gwiazda TYC-2597-735-1 jest otoczona wyjątkową błękitną poświatą. Po piętnastu latach obserwacji i dociekań naukowcom udało się ustalić, jak powstały tajemnicze obłoki.

Asteroida może być na kursie kolizyjnym

Choć wcześniej wykluczono takie ryzyko – według nowych wyliczeń asteroida Apophis, która zbliży się do Ziemi m.in. w 2068 r., może wejść na...

zobacz więcej

Obiekt znajduje się około 6 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdę otaczają błękitne obłoki pyłu i gazu oraz mgławice, które rozciągają się na 13 lat świetlnych – wskazuje portal PulsKosmosu.pl.

Naukowcy uznali, że te obłoki są efektem kosmicznej kolizji. Na podstawie danych zebranych przez teleskop GALEX oraz wiele innych teleskopów naziemnych i kosmicznych oceniono, że w przeszłości wokół gwiazdy krążyła mniejsza gwiazda. Ich orbity tak ewoluowały, że w pewnym momencie doszło do zderzenia.

Badacze opracowali animację, na której widać niebieską poświatę promieniowania ultrafioletowego otaczającego żółtą gwiazdę TYC 2597-735-1. Pomarańczowe okręgi to słabe promieniowanie w zakresie widzialnym.

Uznano, że w wyniku kolizji TYC-2597-735-1 z jej partnerką powstały dwa symetryczne, przeciwnie skierowane stożki, jednak układ ten jest tak zorientowany w przestrzeni, że widzimy tylko jeden z nich, stąd i początkowe problemy ze zidentyfikowaniem jego pochodzenia.

źródło:
Zobacz więcej