RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Strajk Kobiet” i atak na reporterkę TVP. Protestuje Centrum Monitoringu Wolności Prasy

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko atakowi na redaktorkę Ksenię Kodymowską, dziennikarkę Telewizji Polskiej, w siedzibie organizacji „Strajk Kobiet” – poinformowała w czwartek jednostka Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Dyrektorka CMWP SDP dr Jolanta Hajdasz podkreśliła, że „tolerowanie sytuacji, w której profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziennikarzy jest niedopuszczalne”.

„Leżę obłożona mlekiem”. Lempart krytykuje policję i chwali 500 Plus

W radzie konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest ponad 300 osób – poinformowała liderka protestów Marta Lempart. Nie umiała jednak...

zobacz więcej

W środę dziennikarka TVP Ksenia Kodymowska odwiedziła siedzibę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, by – wbrew wcześniejszemu wypraszaniu dziennikarzy telewizji publicznej z konferencji lewicowej organizacji – zapytać Martę Lempart, liderkę protestów m.in. o kwestie przemocy.

Gdy reporterka próbowała wejść do środka, została brutalnie zaatakowana przez wezwanego mężczyznę. Na nagraniu widać, jak odepchnął on dziennikarkę TVP.

„Miała w ręce mikrofon reporterski, towarzyszył jej operator telewizyjny z kamerą i wyjaśniała, w jakim celu przyszła do siedziby organizacji” – podkreślono w proteście opublikowanym przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Jak wskazano, „szczególnie bulwersujące jest przy tym potraktowanie dziennikarki przez mężczyznę, który na polecenie osoby z organizacji »Strajk Kobiet« w brutalny sposób usuwa dziennikarkę z lokalu, gdzie miała się odbyć konferencja”.

„Jest to zachowanie wyjątkowo naganne, narusza bowiem nietykalność osobistą dziennikarki i jednocześnie uniemożliwia jej wykonywanie obowiązków zawodowych. Podkreślenia wymaga przy tym to, iż dziennikarze TVP mają kłopoty z uzyskaniem informacji o »Strajku Kobiet« nie po raz pierwszy, w ostatnich dniach byli wyrzuceni z konferencji prasowej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, co jest udokumentowane w materiałach dziennikarskich publikowanych na stronie internetowej TVP” – czytamy dalej.

Marta Lempart atakuje prezesa PiS. „Może wyp***ć” [WIDEO]

zobacz więcej

W związku z powtarzającymi się atakami CMWP SDP przypomina, że „fizyczne ataki na dziennikarzy są jaskrawym naruszeniem zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa i nigdy nie powinny mieć miejsca”.

„Tolerowanie sytuacji, w której profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziennikarzy jest niedopuszczalne. CMWP SDP po raz kolejny apeluje do władz i organizacji publicznych, by podjęły działania zapobiegające wszelkim atakom na wykonujących swoje obowiązki dziennikarzy” – dodaje organizacja.

Protest podpisała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej