RAPORT

Pogarda

Uchwały dot. negocjacji budżetu UE. PiS chce wsparcia działań rządu

Pod projektem PiS ws. budżetu UE podpisał się także Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Pod projektem PiS ws. budżetu UE podpisał się także Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w czwartek w Sejmie będzie procedowana uchwała ws. budżetu Unii Europejskiej. Pod jednym z projektów, który w czwartek wpłynął do Sejmu, podpisało się 27 posłów PiS, w tym Mateusz Morawiecki. Opozycja złożyła swoje projekty uchwał, wzywających rząd do zawarcia porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy.

Budżet UE: Niemcy grożą „wysoką ceną” za weto

– Proszę wszystkich w UE o sprostanie odpowiedzialności, to nie jest czas na weto; nasi ludzie zapłacą bardzo wysoką cenę za blokadę – oświadczył...

zobacz więcej

W czwartek posłowie mają zająć się czterema projektami uchwał złożonymi przez PiS oraz opozycję, dotyczącymi sprawy negocjacji przez Polskę przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

W swoim projekcie uchwały posłowie PiS podkreślili, że Polska jest demokratycznym i suwerennym państwem prawa, jako członek UE ma prawo do poszanowania swoich praw na równi z innymi członkami UE, w oparciu o przepisy Traktatu o UE i Traktatu o Funkcjonowaniu UE.

Ponadto autorzy zaznaczyli, powołując się na treść polskiej konstytucji, że „zasada państwa prawnego” opiera się na tym, że wszystkie działania władz publicznych muszą być oparte o jednakowe, jasne dla wszystkich i precyzyjne przepisy.

Posłowie dodali, że niedopuszczalne jest tworzenie prawa, które mogłoby prowadzić do dyskryminacji, oraz niedopuszczalna oraz niezgodna z Traktatem o UE jest dyskryminacja wobec państw członkowskich, w tym stosowanie „różnych standardów postępowania”. Według autorów projektu uchwały w ostatnich latach „organy UE” wielokrotnie naruszały wspomnianą zasadę twierdząc, że reformy w Polsce łamią unijne przepisy, przy „braku krytyki tożsamych regulacji obowiązujących w innych państwach członkowskich”.

„Wielokrotne stosowanie podwójnych standardów przez Komisję Europejską podważa zaufanie do rzetelności tej instytucji jako bezstronnego strażnika Traktatów – i rodzi obawy o nadużywanie przez nią prawa w przyszłości” – napisano w projekcie.

Budżet UE wbrew kompromisowi? Premier Słowenii: Będzie to koniec Unii Europejskiej

Premier Słowenii Janez Janša wysłał list do szefów unijnych instytucji, w którym proponuje, by w sprawie budżetu unijnego i mechanizmu kontroli...

zobacz więcej

Posłowie PiS ocenili, że „nadużycia regulacji przez KE” mogłyby doprowadzić do całkowitego wstrzymania wsparcia finansowego dla państw członkowskich, gdy KE „postanowi uruchomić procedurę, w oparciu o arbitralne, a także być może zmienne w czasie, kryteria”.

W projekcie uchwały posłowie PiS przekonują, że wszelkie propozycje zawierające „nieostre, nieprecyzyjne, podatne na stronniczą interpretację” przepisy muszą zostać zdecydowanie odrzucone, gdyż będzie istniała groźba, że wypłaty z unijnego budżetu zostaną zablokowane „arbitralną decyzją KE”.

„Liczne wypowiedzi polityków z wielu europejskich krajów nie pozostawiają wątpliwości, że to właśnie Polska ma stać się celem takich działań; kwestia ta ma więc kluczowe znaczenie z punktu widzenia polskiego interesu narodowego” – czytamy w projekcie.

Zgodnie z projektem Sejm miałby zaapelować do wszystkich sił społecznych i politycznych w Polsce, aby w sprawach dotyczących strategicznych interesów państwa powstrzymały się od prowadzenia sporów, które mogą osłabiać pozycję międzynarodową Polski i nie wspierały oraz nie inspirowały działań innych państw sprzecznych z polskim interesem narodowym.

Polskie weto a praworządność. Wiceszef MSZ o „problemie konstytucyjności”

Mechanizm warunkujący wypłatę unijnych środków jest nie tylko niezgodny z prawem europejskim, ale ma też wymiar presji politycznej, skierowanej...

zobacz więcej

Kluby KO, Lewicy i PSL złożyły w Sejmie inne projekty uchwał ws. budżetu unijnego. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do osiągniecia porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy. Wysokość wyżej wskazanego pakietu wydatków ma wynieść 1,8 bln euro, co stanowi historyczną wysokość środków przeznaczonych dla krajów członkowskich Unii Europejskiej. Uchwalenie budżetu UE wymaga jednomyślności wszystkich dwudziestu siedmiu krajów wspólnoty” – czytamy w projekcie KO.

Lewica w uzasadnieniu swojego projektu podkreśla, że długofalowy budżet UE na lata 2021-2027 wraz z Funduszem „stanowią historyczną szansę dla Polski na wyjście z kryzysu w wyniku pandemii, nowe inwestycje, poprawę infrastruktury, w tym stanu ochrony zdrowia”.

Państwa członkowskie nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji odnoszących się do funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich. Temat unijnego budżetu może zostać podjęty podczas czwartkowej wideokonferencji liderów państw i rządów krajów członkowskich, którego tematem wiodącym ma być walka z pandemią koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej