SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

TVN ma sprostować nieprawdziwe informacje na temat Ordo Iuris

Decyzją sądu TVN ma opublikować sprostowanie nt. Instytutu Ordo Iuris (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Decyzją sądu TVN ma opublikować sprostowanie nt. Instytutu Ordo Iuris (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że TVN ma sprostować artykuł opublikowany na swoim portalu, który zawierał nieprawdziwe informacje o Instytucie Ordo Iuris – poinformowała niezależna.pl. Stacja telewizyjna zarzucała fundacji „przeprowadzanie siłą zakazu antykoncepcji, rozwodów, edukacji seksualnej i praktyk homoseksualnych”. Sąd uznał te informacje za niezgodne z prawdą.

Rejestr pedofilów: TVN24 musi sprostować fake newsa

Telewizja TVN24 na mocy prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie musi sprostować nieprawdziwe informacje na temat rejestru pedofilów podane...

zobacz więcej

Według sądu, autor artykułu napisał go w taki sposób, aby czytelnik uznał przedstawione informacje za fakt. Wcześniej stacja tłumaczyła, że tekst był opinią redaktora. Odrzucono jednak tą wersję. Nadawca musi opublikować pod tekstem sprostowanie zgodnie z treścią zaproponowaną przez Instytut Ordo Iuris.

Sprawa trafiła do sądu, po tym jak redaktor naczelny TVN odmówił instytutowi umieszczenia sprostowania artykułu. Zdaniem Ordo Iuris w tekście znajdowały się nieprawdziwe informacje.

Prawnicy Ordo Iuris wskazywali, że instytut nigdy nie żądał zakazu ani delegalizacji rozwodów. Jak dodano, celem fundacji jest wzmocnienie instytucji małżeństwa przy pomocy projektów rozwiązań legislacyjnych w tej kwestii.

Nieprawdziwe informacje dotyczyły też zakazu korzystania ze środków antykoncepcyjnych, którego miał rzekomo oczekiwać instytut. Jak zauważa portal niezależna.pl, fundacja przedstawiła natomiast analizę pt. „Konstytucyjne prawo lekarza do odmowy wypisania recepty na środki antykoncepcyjne lub wczesnoporonne”. W publikacji podkreślono konstytucyjne prawo do wolności sumienia.

Jak argumentowali prawnicy, instytut nie domaga się wprowadzenia zakazu „praktyk homoseksualnych” ani nie podaje w wątpliwość równych praw ludzi, w tym osób związanych z LGBT. TVN w artykule zarzucił też fundacji domniemane postulowanie zakazu edukacji seksualnej. Prawnicy zaznaczyli, że Ordo Iuris „jest przeciwne jedynie wulgarnym metodom edukacji seksualnej, które opierają się na standardach WHO”.

źródło:
Zobacz więcej