RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Leżę obłożona mlekiem”. Lempart krytykuje policję i chwali 500 Plus

Marta Lempart w zbiórce internetowej zgromadziła blisko 1,4 mln zł (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Marta Lempart w zbiórce internetowej zgromadziła blisko 1,4 mln zł (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W radzie konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet jest ponad 300 osób – poinformowała liderka protestów Marta Lempart. Nie umiała jednak wskazać, ile w gremium zasiada młodych osób, bo – jak stwierdziła – „to byłby koszmar, gdyby usiedli i zaczęli spisywać ludzi”. Aktywistka na antenie Radia ZET chwaliła Program 500 Plus i zmierzyła się z pytaniami słuchaczy o radykalizm swoich działań. – Moje poczynania są radykalne? Ja tu leżę obłożona mlekiem, nie będę mogła jeść – mówiła, skarżąc się na użycie przez policję gazu łzawiącego.

Marta Lempart atakuje prezesa PiS. „Może wyp***ć” [WIDEO]

zobacz więcej

W środę w Warszawie protestujący przeciwnicy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zebrali się przed siedzibą Sejmu, skąd – z powodu szczelnego kordonu policji – przenieśli demonstrację przed siedzibę TVP na Plac Powstańców, w centrum stolicy.

Ile manifestacja zgromadziła osób? Pytana była o to Marta Lempart, organizatorka „Strajku Kobiet”.

Lempart zirytowana pytaniami dziennikarki


– Dostałam gazem, nie byłam w stanie liczyć ludzi – odpowiedziała aktywistka. Policja użyła gazu łzawiącego z uwagi – jak tłumaczyła KSP – na agresję skierowaną wobec policjantów. Do napierania na funkcjonariuszy miała namawiać m.in. właśnie Lempart. W radiowym wywiadzie tłumaczyła się w czwartek, że zrobiła to dlatego, że „ludzie chcieli się rozejść”, co rzekomo miała blokować policja.

Organizatorzy protestów zmagają się ze słabnącym zainteresowaniem proponowaną formą manifestacji. Temat protestów proaborcyjnych – o czym pisaliśmy na portalu tvp.info – praktycznie „praktycznie przestał istnieć w social media”.

Przełom w sondażu i katastrofa Strajku Kobiet. „Spadek aż o 97 proc.”

Po tygodniach spadków notowań dla PiS i wielkim zainteresowaniu Strajkiem Kobiet nadeszło duże odbicie. Partia rządząca odrabia straty, a...

zobacz więcej

– Zajmujemy się walką o wolność, a nie badaniem zasięgów w internecie. To jakieś bzdury – stwierdziła oburzona pytaniami dziennikarki Lempart.

W trakcie wywiadu padły także pytania od słuchaczy audycji. Jeden z nich sugerował, że to być może radykalizm Marty Lempart wpływa negatywnie na zainteresowanie protestami.

Aktywistka zaprzeczyła. – Moje poczynania są radykalne? Ja tu leżę obłożona mlekiem, jest mi niedobrze, nie będę mogła jeść. Tajniak wyciąga pałkę i bije ludzi, to ja jestem radykalna? – mówiła liderka „Strajku Kobiet”, zarzucając policji brutalność i użycie gazu łzawiącego wobec protestujących.

Pytania o radę konsultacyjną. „Nie wiem”


Apelowała też, by nie manipulować podawaną w mediach liczbą osób zasiadających w radzie konsultacyjnej. Zdaniem Lempart gremium zrzesza nie 20, a „ponad 300 osób”. Na pytania o to, czy są tam młodzi ludzie i w jakiej części – nie umiała odpowiedzieć, a dziennikarce zarzuciła, że chciała jej „dowalić” tym pytaniem. – Co to jest młoda osoba? No właśnie, łatwo jest dowalić. Są uczennice, uczniowie. Procentowo? Nie wiem. (…) Gdybyśmy jeszcze usiedli i zaczęli spisywać ludzi, ile mają lat, to byłby jakiś koszmar – powiedziała. Dodała przy tym, że „nie przyszło jej do głowy, żeby kazać ludziom podawać PESEL–e”.

Skandal w siedzibie Strajku Kobiet. Mężczyzna użył siły wobec dziennikarki TVP [WIDEO]

Dziennikarka TVP Ksenia Kodymowska wybrała się do siedziby Strajku Kobiet, żeby zadać pytania dotyczące działalności organizacji. Na nagraniu...

zobacz więcej

W trakcie rozmowy pojawiło się także pytanie o 500 Plus, jeden z program ów Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem zwolenniczki aborcji to rozwiązanie bardzo dobre.

Aborcjonistka „za” 500 Plus


– Oczywiście (że popieram 500 Plus). Uważam, że ten program został wprowadzony o wiele za późno, to bardzo ważny program. Nie mieliśmy takiej długofalowej polityki społecznej – to wielkie zaniedbanie i lekcja, którą mamy do odrobienia. 500 Plus powinien być taką wisienką na torcie – oceniła.

Zdaniem Lempart „mści się teraz to, że zachłysnęliśmy się tym, że mamy stadiony i drogi”. Prowadząca rozmowę dziennikarka zauważyła, że w tych słowach przebrzmiewa krytyka rządów PO-PSL, za czasów których były takie hasła, by „budować stadiony i drogi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej