RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Węgierska minister sprawiedliwości: Węgier nie można zaszantażować

Głos Węgier ws. unijnego porozumienia (fot. PAP/MTI photo/Kovács Tamás)
Głos Węgier ws. unijnego porozumienia (fot. PAP/MTI photo/Kovács Tamás)

Węgier nie można zaszantażować, a odpowiedzialność za brak porozumienia ws. budżetu UE spoczywa na tych, którzy chcą zmienić lipcowe ustalenia – oświadczyła w środę węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga na swoim profilu na Facebooku.

Duda: Unia musi działać zgodnie z traktatami. Nie zgadzamy się na dyktaty

– Zdecydowanie stoimy na stanowisku, że nie mogą zostać wprowadzone żadne elementy wymagania czy kryteria oceny, które mają charakter...

zobacz więcej

„Choćby nie wiadomo jak głośno i często wykrzykiwać, że Węgry i Polska uniemożliwiły historyczne porozumienie, prawda jest taka, że odpowiedzialność moralna za to spoczywa na tych, którzy chcą z ominięciem unijnych traktatów, z przyczyn ideologicznych zmienić jednogłośne lipcowe porozumienie 27 szefów państw i rządów” – napisała Varga.

I dodała: „Niech to będzie dla wszystkich jasne, że Węgier nie można zaszantażować”.

Zapewniła, że w razie powrotu do przyjętego jednogłośnie porozumienia lub przedstawienia nowego tekstu, wolnego od szantażu politycznego i odpowiadającego treści unijnych traktatów „Węgry przyjmą je jako pierwsze”.

Budżet UE: Niemcy grożą „wysoką ceną” za weto

– Proszę wszystkich w UE o sprostanie odpowiedzialności, to nie jest czas na weto; nasi ludzie zapłacą bardzo wysoką cenę za blokadę – oświadczył...

zobacz więcej

„Do tego czasu uczynimy wszystko, by głos Węgier i Węgrów był coraz głośniej słyszalny w całej Europie, bo uważamy, że już dawno ten czysty, szczery głos nie był tak bardzo potrzebny staremu kontynentowi jak teraz” – napisała.

Varga zamieściła pod swym wpisem na Facebooku nagranie wywiadu, jakiego udzieliła programowi BBC HARDTalk. Komentując go, wyraziła ubolewanie, że w najbardziej bodaj znanym programie politycznym Europy wysuwano wobec Węgier tylko dobrze znane zarzuty, dotyczące m.in. „chorej demokracji”, „słabnącej wolności mediów” czy Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU).

Porównanie do czasów komunistycznych


Wyraziła natomiast przekonanie, że dzięki wywiadowi dla wielu europejskich przyjaciół Węgier „stało się oczywiste, iż brukselska narracja o likwidacji praworządności jest obłudna i fałszywa”.

Varga oceniła w wywiadzie m.in., że w UE wzmacniają się dążenia do stworzenia federacji, czego Węgry nigdy nie chciały.

„Przykro mi to mówić, ale w czasach komunistycznych był taki sam wzorzec i metodologia: jeśli nie staniesz w szeregu, jeśli się nie dostosujesz ideologicznie do głównego nurtu, to jesteś karany” – oznajmiła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej