RAPORT

Pogarda

Pfizer zmienia dane o skuteczności szczepionki na Covid-19. Nowe informacje

Do Polski szczepionka trafi najprawdopodobniej na przełomie roku (fot. Dogukan Keskinkilic/Anadolu Agency via Getty Images)
Do Polski szczepionka trafi najprawdopodobniej na przełomie roku (fot. Dogukan Keskinkilic/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W ubiegłym tygodniu koncern farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że opracowana wraz z BioNTech szczepionka na koronawirusa będzie dostępna jeszcze w tym roku, a jej skuteczność określił na 90 proc. Teraz amerykańska spółka zrewidowała te ostatnie dane – w środę Pfizer przekazał, że skuteczność jest jeszcze większa.

Nowy rządowy serwis z danymi o COVID-19 w Polsce

W przyszłym tygodniu ruszyć ma nowy serwis, który będzie udostępniał wszystkie dane pokazujące przebieg epidemii koronawirusa – zapowiedział na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Prace nad remedium na koronawirusa – przeprowadzone w mniej niż rok od chwili ich rozpoczęcia – pobiły wszelkie rekordy w szybkości opracowywania szczepionek, co zwykle trwa długimi latami.

Eksperci i wirusolodzy podkreślali przez ostatnie miesiące, że skuteczność już na poziomie 40 proc. będzie satysfakcjonująca i pozwoli opanować szalejącą w społeczeństwie epidemię.

Szczepionka czeka na zatwierdzenie


Pfizer poinformował w środę, że jego szczepionka przeciwko koronawirusowi jest skuteczna w 95 proc. i nie ma poważnych skutków ubocznych – wynika z najnowszych badań.

Jak przekazała spółka, podczas badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 43 tys. wolontariuszy, odnotowano 170 zachorowań, z których 162 stwierdzono u osób, którym podano placebo, a osiem u zaszczepionych ochotników. Dziesięć osób ciężko przeszło chorobę, z których tylko jedna otrzymała wcześniej szczepionkę, a reszta – placebo. Firma dodała, że wraz ze swoim partnerem BioNTech – z którym opracowała substancję – „w ciągu najbliższych kilku dni” wystąpi do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o wydanie pozwolenia na dystrybucję szczepionki, co daje nadzieję, że już wkrótce może trafić do pierwszych odbiorców. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z BioNTech i Pfizerem przewidującą zakup do 300 mln dawek szczepionki. Środowy kontrakt z konsorcjum jest czwartym, który zawiera Komisja. Do tej pory podpisano umowy z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK i Janssen Pharmaceutica NV. Zakończono też wstępne rozmowy z CureVac i Moderną.

Kiedy szczepionka trafi do Polski?


W Polsce szczepionka powinna się pojawić na przełomie roku. Resort zdrowia podkreślił, że w pierwszym rzędzie zostanie ona podana seniorom, pracownikom służby zdrowia i służb mundurowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej