RAPORT

Pogarda

„Tego obawiają się złodzieje”. Poseł PO ostro o słowach Tuska

Chodzi o słowa Tuska o praworządności (fot. Sean Gallup/Getty Images;  PAP/Mateusz Marek)
Chodzi o słowa Tuska o praworządności (fot. Sean Gallup/Getty Images; PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Do tej pory zawsze wydawało mi się, że najbardziej praworządności obawiają się złodzieje i bandyci – oznajmił poseł PO Marcin Kierwiński. To jego reakcja na słowa Donalda Tuska, który w przeszłości mocno sprzeciwiał się łączeniu wypłaty środków unijnych z praworządnością.

Tusk miażdżył pomysł wiązania budżetu z praworządnością

– Uważałbym to za bardzo ryzykowne i krok w niewłaściwym kierunku – mówił w połowie 2018 r. o powiązaniu środków unijnych z praworządnością Donald...

zobacz więcej

Państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Polska opozycja po takiej decyzji rządu zaczęła ostro ją krytykować. Politycy opozycji ocenili, że takie działania to krok do wyjścia Polski z Unii Europejskiej. Wobec tej fali krytyki przypomniano słowa byłego premiera Donalda Tuska, który w 2018 roku o powiązaniu środków unijnych z praworządnością wypowiadał się bardzo stanowczo.

– Uważałbym to za bardzo ryzykowne i krok w niewłaściwym kierunku. Nie tylko ze względu na to, że nie chciałbym, żeby Polska była karana, ale że generalnie dla Europy nie byłoby dobrze, gdyby mieszać te dwa porządki – powiedział Tusk. – Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie, nie powinny podlegać kryteriom czysto politycznym – stwierdzał wtedy.

„Stworzono potworka, który wykracza poza traktat”. Europoseł: Weto to nie polexit

Orzekanie o tym, czy kraj jest praworządny, może nastąpić tylko w oparciu o art. 7. Stworzono potworka, który wykracza poza traktat – powiedział...

zobacz więcej

O te słowa został zapytany w Radiu Plus poseł PO Marcin Kierwiński. Prowadzący rozmowę zacytował słowa Tuska, lecz nie poinformował, kto jest ich autorem. Zapytał Kierwińskiego, czy takie argumenty krytyków praworządności mają sens.

– Do tej pory zawsze wydawało mi się, że najbardziej praworządności obawiają się złodzieje i bandyci. Nie wiem, czy coś się w tym zakresie nie zmieniło – oświadczył poseł Platformy.

– A propos złodziei i bandytów, tak trochę kiepsko to zabrzmiało, bo to Donald Tusk w lipcu 2018 roku mówił o „ryzykownych krokach, niewłaściwym kierunku, mieszaniu dwóch porządków”. To wszystko Donald Tusk – odpowiedział mu prowadzący rozmowę.

Pytanie o słowa b. premiera znajduje się na początku nagrania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej