RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poczta Polska tworzy własny software house

Na czele nowego zespołu stanął wiceprezes zarządu PP Krzysztof Falkowski (fot. Shutterstock/Manuel Esteban)

Największy pracodawca w Polsce rozpoczyna cyfrową rewolucję. Państwowy gigant postawił na rozwój cyfryzacji w firmie oparty na własnym kapitale ludzkim . Na czele zespołu, który opracuje szczegółowe zasady i harmonogram działań stanął wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

Odmrażanie handlu. Wiceminister rozwoju wskazuje datę

Wkrótce może zapaść decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej – przyznaje wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Decyzję...

zobacz więcej

– Cyfryzacja wielu sfer życia skokowo przyspieszyła i firma usługowa musi odpowiadać na oczekiwania klientów oraz rynku po prostu lepiej, szybciej i sprawniej. Poczta i nasza grupa kapitałowa muszą więc dysponować potencjałem zdolnym do technicznego wsparcia realizacji kluczowych przedsięwzięć – mówi Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu Poczty Polskiej.  

Z tego powodu zarząd Poczty Polskiej podjął decyzję o restrukturyzacji i zmianie formuły działania spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe Sp. z o.o., w której Poczta Polska ma 100 proc. udziałów w taki sposób, aby w możliwie najkrótszym czasie osiągnęła ona zdolność do wytwarzania, rozwijania i utrzymania kluczowych dla Poczty systemów informatycznych. Głównym celem tej decyzji jest doprowadzenie do samodzielnego zaspokajania maksymalnie szerokiego spektrum potrzeb IT Grupy Kapitałowej Poczty Polskiej –  poinformowała w komunikacie PP.

Na czele nowego zespołu, który opracuje szczegółowe zasady i harmonogram działań stanął wiceprezes zarządu PP Krzysztof Falkowski.

Lotniska będą mogły korzystać ze specustawy do końca 2025 roku

Do końca 2025 r. zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań specustawy...

zobacz więcej

Rozwój  pocztowego software house i Security Operations Center (SOC) będzie oparty w pierwszej kolejności na wewnętrznym kapitale ludzkim firmy. 

W blisko 80-tys. grupie pracowników, sam pion IT zatrudnia ok. 900 osób. – Jestem przekonany, że w ramach integracji zasobów własnych będziemy w stanie zbudować znaczący potencjał, który będziemy rozwijać zewnętrznymi naborami – dodaje prezes Tomasz Zdzikot. 

Powołanie nowego podmiotu, który ma przyspieszyć cyfryzację spowodowane jest kolejnymi wyzwaniami dla państwowego giganta. Poczta Polska  będzie pełnić rolę Narodowego Operatora Cyfrowego; zajmie się cyfrowym obiegiem dokumentów w e-administracji.

Dostarczy m.in. usługi skrzynek podawczych dla urzędów. Będzie współtworzyć system e-doręczeń (elektronicznej korespondencji i zdalnego załatwiania spraw w administracji). Kolejnym powodem jest e-handel i wejście w życie tzw. „pakietu VAT dla e-commerce”, który od 1 lipca 2021 r. ma uszczelnić system e-handlu w UE, i z Chinami.

 Poczta Polska przejmie niektóre funkcje realizowane dotychczas przez służby celno-skarbowe. 

źródło:
Zobacz więcej