RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowa, groźna epidemia może być konsekwencją Covid-19. Eksperci WHO ostrzegają

W wielu krajach kampanie szczepień zostały wstrzymane w pierwszych miesiącach 2020 roku (fot. Shutterstock/fotohay)
W wielu krajach kampanie szczepień zostały wstrzymane w pierwszych miesiącach 2020 roku (fot. Shutterstock/fotohay)

W przyszłym roku może dojść do groźnych epidemii odry, będących konsekwencją pandemii COVID-19 – ostrzegają naukowcy na łamach „The Lancet”. Jak piszą, trwająca pandemia ma wpływ na kontrolę chorób, a z jej powodu wstrzymywano kampanie szczepień.

Koronawirus zmienia się mniej niż HIV, to dobra wiadomość

Nowy koronawirus SARS–CoV–2 zmienia się nawet do 100 razy mniej niż HIV, co daje nadzieję na to, że powstaną skuteczne szczepionki – taka...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Głównym autorem publikacji jest prof. Kim Mulholland z Murdoch Children's Research Institute, przewodniczący grupy roboczej ds. szczepionek przeciwko odrze i różyczce SAGE Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Jak zaznaczył, w tym roku wiele dzieci nie zaszczepiło się przeciwko odrze, co sprawia, że przyszłe epidemie odry są nieuniknione.

W 2020 r. liczba zachorowań na odrę była niewielka, częściowo z powodu ograniczenia podróży oraz środków kontroli Covid-19.

Niedożywienie kluczowym zagrożeniem


Skutki ekonomiczne pandemii doprowadziły zarazem do wielu przypadków niedożywienia dzieci. Niedożywienie pogarsza przebieg odry, prowadząc do większej liczby zgonów, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach.

Badanie: Koronawirus najszybciej roznosi się w restauracjach, siłowniach i hotelach

Ponowne otwarcie restauracji, siłowni i hoteli niesie ze sobą największe ryzyko rozprzestrzeniania się Covid-19 – wynika z dwóch niezależnych od...

zobacz więcej

„Dzieci umierające na odrę są często niedożywione, ale ostra odra sprzyja niedożywieniu dzieci, które przeżyły” – powiedział profesor.

Niedożywienie wraz z obniżeniem odporności związanym z odrą prowadzi do opóźnionej śmiertelności, a współistniejący niedobór witaminy A może również prowadzić do utraty wzroku.

94 mln mniej szczepień


„W nadchodzących miesiącach prawdopodobnie wzrośnie liczba nieszczepionych dzieci, które są podatne na odrę. Wiele z nich żyje w biednych, odległych społecznościach, w których systemy opieki zdrowotnej są mniej elastyczne, a niedożywienie i niedobór witaminy A już się zwiększają” – zaznaczył prof. Mulholland. Pandemia COVID-19 miała głęboki wpływ na kontrolę chorób, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom. W wielu krajach kampanie szczepień zostały wstrzymane w pierwszych miesiącach tego roku, a rutynowe usługi szczepień znacznie zakłócone.

Niedzielski: Hasło „zostań w domu” nie obejmuje chodzenia do lekarza

Nasze hasło „zostań w domu” nie dotyczy chodzenia do lekarza – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, czy Ministerstwo Zdrowia...

zobacz więcej

WHO szacuje, że do końca października 2020 r. opóźnione kampanie szczepień w 26 krajach doprowadziły do niepodania 94 mln dzieci zaplanowanych dawek szczepionki przeciwko odrze.

Ponieważ odra jest chorobą wysoce zakaźną (znacznie bardziej od COVID-19), zdaniem ekspertów epidemie ospy najprawdopodobniej się pojawią, prowadząc do zgonów i licznych powikłań, które były powszechne dziesiątki lat temu, przed wprowadzeniem powszechnych szczepień.

Nawrót epidemii z 2019 roku


W 2019 r., zanim wybuchła pandemia, świat doświadczył dramatycznego nawrotu odry, bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 20 lat (co w dużej mierze wynikało z zaniedbania szczepień). Dane WHO wskazują, że w 2019 r. odnotowano 9,8 mln przypadków odry i 207 tys. zgonów, o 50 proc. więcej niż w 2016 r.

Większość zgonów z powodu odry w 2019 r. miała miejsce w Afryce, wiele z nich było związanych z poważnymi epidemiami na Madagaskarze i Demokratycznej Republice Konga. Odra ponownie pojawiła się też w Ameryce Południowej, zwłaszcza wśród społeczności tubylczych.

„Bez wspólnych wysiłków obecnie prawdopodobne jest, że w nadchodzących latach nastąpi wzrost zachorowalności na odrę i jej poważne, często śmiertelne komplikacje” – podsumował prof. Mulholland. Chodzi m.in. o działania mające na celu eliminację odry, ale także różyczki.

Mapa zakażeń w Polsce

źródło:

Zobacz więcej