RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

George Weigel: McCarrick bezwstydnie oszukiwał Jana Pawła II

Były kardynał Theodore McCarrick (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
Były kardynał Theodore McCarrick (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Raport Watykanu ujawnia, że kardynał Theodore McCarrick bezwstydnie oszukiwał papieża Jana Pawła II – powiedział George Weigel, amerykański teolog katolicki i biograf papieża. W jego opinii papież robił wszystko, by uzyskać prawdziwe informacje o hierarsze, ale te od amerykańskich biskupów okazały się niepełne.

Watykan: McCarrick zapewniał bpa Dziwisza i Jana Pawła II o swej niewinności

Ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick z USA, wydalony ze stanu kapłańskiego, w liście do sekretarza Jana...

zobacz więcej

W zeszłym tygodniu Stolica Apostolska opublikowała raport na temat oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych byłego kardynała Theodore'a McCarricka z USA. Dokument ukazuje przypadki zaniedbań i lekceważenia w Watykanie sygnałów, jakie napływały ze Stanów Zjednoczonych o zarzutach stawianych duchownemu, który przekonał o swej niewinności Jana Pawła II.

Ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał, wydalony ze stanu kapłańskiego, w liście do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności; list przeczytał papież – ogłosił Watykan.

Weigel powiedział, że „zbyt dużo medialnych doniesień na temat raportu w sprawie McCarricka uczyniło z 449-stronnicowego raportu o patologicznym kłamcy, seksualnym drapieżniku i mistrzu manipulacji akt oskarżenia papieża Jana Pawła II, którego Theodore McCarrick zmanipulował w celu realizacji swoich ambicji”.
– Jest to, jeśli mam być szczery, tandetne dziennikarstwo, po części, jak się wydaje, napędzane bieżącymi potrzebami, które mają niewiele wspólnego z wyjaśnianiem historii tej okropnej sprawy – dodał.

Jan Paweł II wiedział?


Jego zdaniem „raport ujawnia, że McCarrick bezwstydnie oszukiwał Jana Pawła II” i że „trzech amerykańskich biskupów udzieliło Janowi Pawłowi II niepełnej informacji o dawnej działalności McCarricka, a wyżsi rangą urzędnicy watykańscy również zostali wprowadzeni w błąd przez McCarricka i zmanipulowani przez niego”.

Watykan: emerytowany arcybiskup Waszyngtonu wydalony ze stanu duchownego

Kongregacja Nauki Wiary orzekła karę wydalenia ze stanu duchownego 88- letniego abp Theodore'a Edgara McCarricka, emerytowanego arcybiskupa...

zobacz więcej

– W obliczu bardzo niejasnej sytuacji i sprzecznych rad, Jan Paweł II podjął w dobrej wierze decyzję, która okazała się błędna. Stanowczo nie była to decyzja mająca na celu przeoczenie przestępstw i grzechów popełnionych przez McCarricka, gdyż nie było wiarygodnych dowodów popełnienia tych przestępstw i grzechów, gdy McCarrick otrzymał nominację na arcybiskupa Waszyngtonu – ocenił Weigel.

Pytany, czy papież Jan Paweł II mógł wiedzieć o działaniach amerykańskiego duchownego, stwierdził, że „skąd mógł wiedzieć skoro żadna z ofiar kardynała jeszcze się nie ujawniła”. Według Weigla papież Jan Paweł II „robił wszystko, co mógł, by uzyskać informację, która doprowadziłaby go do prawdy o sytuacji”.

– Informacje, jakie Jan Paweł II otrzymał od amerykańskich biskupów, nie były tak pomocne, jak mogły i powinny być. To nie była wina Jana Pawła II – dodał biograf papieża.

Oświadczenie przewodniczącego Episkopatu: Jan Paweł II został oszukany

Z opublikowanego 10 listopada przez Stolicę Apostolską raportu wynika, że święty Jan Paweł II został oszukany w kwestii byłego kard. McCarricka –...

zobacz więcej

Weigel podkreślił, że „w sprawie McCarricka popełniono wiele poważnych błędów”, wskazując m.in. na te w systemie sprawdzania nowych biskupów.

– System sprawdzania nowych biskupów powinien był ukazać go jako bardzo problematyczną osobowość w połowie lat 70., zanim Jan Paweł II został wybrany papieżem. Biskupi amerykańscy powinni byli uczynić więcej w celu zbadania pogłosek o McCarricku, gdy zaczęły krążyć w latach 80. i 90. – ocenił teolog.

Zaznaczył, że „nieustanne schlebianie Janowi Pawłowi II i wyższym rangą urzędnikom watykańskim przez hierarchę z USA powinno zostać odczytane jako sygnał ostrzegawczy o jego szalonej ambicji”.

Czy ktoś doradzał papieżowi ws. McCarricka?


Według Weigla, „kardynał Angelo Sodano i arcybiskup Giovanni Battista Re powinni byli zgodzić się z kardynałem Johnem O'Connorem, że w sytuacji pojawiających się sprzecznych informacji roztropną decyzją byłoby nie przenosić McCarricka do Waszyngtonu; powinni byli odradzić papieżowi powołanie go na to stanowisko”. – Innymi słowy, doszło do „awarii systemu” na masową skalę w sprawie McCarricka przez całe dziesięciolecia – podsumował.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej