RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

#RedWeek. Rusza akcja solidarności z prześladowanymi chrześcijanami

Chrześcijanie są prześladowani w wielu krajach świata (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)
Chrześcijanie są prześladowani w wielu krajach świata (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)

Rozpoczyna się #RedWeek. Przez kolejnych siedem dni prawie 100 katedr, setki kościołów i budynków zostanie podświetlonych na czerwono w geście solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. Inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina o cierpieniu około 250 mln wyznawców Chrystusa, którzy nie mogą swobodne praktykować wiary.

Nie żyje kapłan związany z OZ NSZZ „Solidarność”

15 listopada zmarł ks. prof. Jan Szymczyk, wykładowca akademicki KUL, dyrektor Instytutu Nauk Socjologicznych, kierownik Katedry Socjologii...

zobacz więcej

Ksiądz Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podkreśla, że Korea, Chiny, Bliski Wschód, Irak, Syria, Liban to kraje, w których chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie.

Zwraca uwagę na cierpienie chrześcijan w Pakistanie, gdzie funkcjonuje prawo o bluźnierstwie. Jak mówił kapłan, ofiarą tego prawa padli rodzice kilkorga dzieci – kobieta była w zaawansowanej ciąży – których sąsiad oskarżył o profanację Koranu.

– Zanim przyjechała policja i zanim rozpoczął się proces, spalono ich żywcem w piecu – mówi ks. Cisło. Dodaje, że w toku wyjaśniania sprawy okazało się, że Koran pomylono z gazetą, a rodzice byli analfabetami.

Duchowny wskazuje także na trudną sytuację chrześcijanek w Egipcie i Pakistanie, które są zmuszane do małżeństw z muzułmanami. Jak mówi, w liczącym około 350 tys. Koptów Egipcie około 800 dziewcząt jest porywanych i wydawanych przez muzułmanów. Ks. Cisło dodaje, że rodziny nie mogą liczyć na pomoc wojska czy policji, które są zdominowane przez muzułmanów, a bieda nie pozwala im na obronę prawną.

W tym roku #RedWeek rozpocznie się w Austrii. W oświetlonej na czerwono katedrze św. Szczepana w Wiedniu zostanie odprawiona msza w intencji prześladowanych chrześcijan. 25 listopada w Wielkiej Brytanii zostanie zaprezentowany raport „Uwolnij jeńców” o chrześcijanach, którzy zostali niesprawiedliwie uwięzieni z powodu swojej wiary. W minionych latach w #RedWeek uczestniczyły: Rzym, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro i wiele innych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej