RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Francji: Być może za szybko wyszliśmy z pierwszej kwarantanny

Premier Francji Jean Castex (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)
Premier Francji Jean Castex (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Przesłuchiwany w parlamencie premier Francji Jean Castex bronił rządowej strategii walki z epidemią koronawirusa. Premier podkreślił konieczność przestrzegania niektórych zasad związanych z epidemią nawet po zniesieniu najsurowszych restrykcji i mówił o stopniowym znoszeniu ograniczeń.

Koronawirus. Pierwszy europejski kraj z dwoma milionami przypadków

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła we Francji dwa miliony – poinformował dyrektor generalny w resorcie zdrowia...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Im lepsze efekty przyniesie obecna faza zamknięcia, tym szybciej będziemy mogli przejść do kolejnej fazy, ale nie będzie ona powrotem do stanu sprzed kwarantanny – podkreślił Castex, odpowiadając na pytania parlamentarnej komisji śledczej ds. zarządzania kryzysem epidemicznym.

Wypowiadając się o obecnej sytuacji epidemicznej we Francji zaznaczył, że ulega ona poprawie, ale nie jest wystarczająca, by znosić obostrzenia. Przypomniał, że ewentualne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na początku grudnia, a obowiązujące ograniczenia będą wycofywane stopniowo.

Francuski premier zaznaczył, że nie chce, by zapowiedź poprawy obniżyła czujność społeczeństwa w związku z epidemią. Takie działanie mogłoby doprowadzić do pogorszenia napiętej sytuacji w szpitalach, do czego nie można dopuścić chociażby dlatego, by „za wszelką cenę uniknąć stawiania lekarzy przed dylematem etycznym selekcji pacjentów”.

Castex bronił też swoich działań i odrzucał oskarżenia o zbyt późną reakcję na jesienną falę epidemii, a także brak przygotowania do drugiej fali zachorowań. Przypomniał wprowadzone latem coraz bardziej restrykcyjne przepisy związane z noszeniem masek. Argumentował, że lepiej przygotowane były również szpitale, które w razie potrzeby mogą teraz przyjąć nawet 10 tys. chorych na COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii.

Mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 wykryta na Syberii

Na Syberii wykryto zmiany w strukturze koronawirusa SARS-CoV-2, które pozwalają sądzić, że formuje się tam jego zmutowany wariant – powiedziała we...

zobacz więcej

DDM

– Może trochę za szybko wyszliśmy z pierwszej kwarantanny. Może też Francuzi wierzyli, podobnie jak inne narody, że ta epidemia jest już za nami – zauważył też Castex, zwracając uwagę, że takie nastawienie mogło przyczynić się do lekceważenia podstawowych środków walki z koronawirusem, jak noszenie maseczek, zachowywanie odległości od innych ludzi i częste mycie rąk.

Premier Francji przewiduje, że kolejny etap walki z epidemią będzie się wiązał z szczepieniem osób, które zostaną do nich zakwalifikowane w pierwszej kolejności, a także intensyfikacją badań przesiewowych możliwą dzięki nowej generacji testów antygenowych. Zaznaczył jednak, że zorganizowanie tych działań będzie dużym wysiłkiem logistycznym.

Szef rządu skomentował też sytuację gospodarczą Francji. – Kiedy patrzę na dane z INSEE (francuskiego urzędu statystycznego) i Banku Francji, widzę, że w kontekście drugiego lockdownu gospodarka wytrzymuje szok znacznie lepiej niż podczas pierwszej kwarantanny – ocenił.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza ostrzegł natomiast rodaków, że kraj czekają „trudne miesiące, ale podczas nich będzie coraz bardziej widać promień światła”. – Ale w tych miesiącach musimy stawiać opór pandemii – podkreślił.

Przyznał, że można zauważyć pierwsze sygnały o odwróceniu tendencji; „ale to nie wystarczy” – ostrzegł. Na wiosnę zapowiedział masowe szczepienia.

Włochy, według przekazanych przez niego informacji, otrzymają 13,6 proc. szczepionek kupionych przez Komisję Europejską.

źródło:

Zobacz więcej