RAPORT

Pogarda

Premier Francji: Być może za szybko wyszliśmy z pierwszej kwarantanny

Premier Francji Jean Castex (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)
Premier Francji Jean Castex (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Najnowsze

Popularne

Przesłuchiwany w parlamencie premier Francji Jean Castex bronił rządowej strategii walki z epidemią koronawirusa. Premier podkreślił konieczność przestrzegania niektórych zasad związanych z epidemią nawet po zniesieniu najsurowszych restrykcji i mówił o stopniowym znoszeniu ograniczeń.

Koronawirus. Pierwszy europejski kraj z dwoma milionami przypadków

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła we Francji dwa miliony – poinformował dyrektor generalny w resorcie zdrowia...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Im lepsze efekty przyniesie obecna faza zamknięcia, tym szybciej będziemy mogli przejść do kolejnej fazy, ale nie będzie ona powrotem do stanu sprzed kwarantanny – podkreślił Castex, odpowiadając na pytania parlamentarnej komisji śledczej ds. zarządzania kryzysem epidemicznym.

Wypowiadając się o obecnej sytuacji epidemicznej we Francji zaznaczył, że ulega ona poprawie, ale nie jest wystarczająca, by znosić obostrzenia. Przypomniał, że ewentualne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na początku grudnia, a obowiązujące ograniczenia będą wycofywane stopniowo.

Francuski premier zaznaczył, że nie chce, by zapowiedź poprawy obniżyła czujność społeczeństwa w związku z epidemią. Takie działanie mogłoby doprowadzić do pogorszenia napiętej sytuacji w szpitalach, do czego nie można dopuścić chociażby dlatego, by „za wszelką cenę uniknąć stawiania lekarzy przed dylematem etycznym selekcji pacjentów”.

Castex bronił też swoich działań i odrzucał oskarżenia o zbyt późną reakcję na jesienną falę epidemii, a także brak przygotowania do drugiej fali zachorowań. Przypomniał wprowadzone latem coraz bardziej restrykcyjne przepisy związane z noszeniem masek. Argumentował, że lepiej przygotowane były również szpitale, które w razie potrzeby mogą teraz przyjąć nawet 10 tys. chorych na COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii.

Mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 wykryta na Syberii

Na Syberii wykryto zmiany w strukturze koronawirusa SARS-CoV-2, które pozwalają sądzić, że formuje się tam jego zmutowany wariant – powiedziała we...

zobacz więcej

DDM

– Może trochę za szybko wyszliśmy z pierwszej kwarantanny. Może też Francuzi wierzyli, podobnie jak inne narody, że ta epidemia jest już za nami – zauważył też Castex, zwracając uwagę, że takie nastawienie mogło przyczynić się do lekceważenia podstawowych środków walki z koronawirusem, jak noszenie maseczek, zachowywanie odległości od innych ludzi i częste mycie rąk.

Premier Francji przewiduje, że kolejny etap walki z epidemią będzie się wiązał z szczepieniem osób, które zostaną do nich zakwalifikowane w pierwszej kolejności, a także intensyfikacją badań przesiewowych możliwą dzięki nowej generacji testów antygenowych. Zaznaczył jednak, że zorganizowanie tych działań będzie dużym wysiłkiem logistycznym.

Szef rządu skomentował też sytuację gospodarczą Francji. – Kiedy patrzę na dane z INSEE (francuskiego urzędu statystycznego) i Banku Francji, widzę, że w kontekście drugiego lockdownu gospodarka wytrzymuje szok znacznie lepiej niż podczas pierwszej kwarantanny – ocenił.

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza ostrzegł natomiast rodaków, że kraj czekają „trudne miesiące, ale podczas nich będzie coraz bardziej widać promień światła”. – Ale w tych miesiącach musimy stawiać opór pandemii – podkreślił.

Przyznał, że można zauważyć pierwsze sygnały o odwróceniu tendencji; „ale to nie wystarczy” – ostrzegł. Na wiosnę zapowiedział masowe szczepienia.

Włochy, według przekazanych przez niego informacji, otrzymają 13,6 proc. szczepionek kupionych przez Komisję Europejską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej