RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Świetlista kula” przeleciała nad Półwyspem Iberyjskim

Obiekt widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego (fot.  PAP/EPA/PEDRO PUENTE HOYOS, zdjęcie ilustracyjne)
Obiekt widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego (fot. PAP/EPA/PEDRO PUENTE HOYOS, zdjęcie ilustracyjne)

Specjaliści z dziedziny geologii i astrofizyki, a także pasjonaci, rozpoczęli we wtorek poszukiwania meteorytu, który w poniedziałek rano spadł na terenie dystryktu Evora w regionie Alentejo w południowo-wschodniej Portugalii. Pojawienie się obiektu w atmosferze zarejestrowały liczne kamery.

Lecąca świetlista kula i huk – spektakularny lot meteorytu nad Europą [WIDEO]

Spektakularny meteoryt eksplodował nad Europą, około 30 km od ziemi. Zjawisko było obserwowane w Chorwacji, Austrii, północnych Włoszech i na...

zobacz więcej

Portugalska telewizja RTP poinformowała, że „świetlista kula” z dużą prędkością pojawiła się nad okolicami Evory w Alentejo wczesnym rankiem w poniedziałek. Na nagraniach widać, jak meteoryt pędzi w kierunku ziemi, po czym rozlatuje się na kawałki krótko przed uderzeniem w nią.

We wtorek na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych profesjonaliści oraz pasjonaci geologii i astrofizyki próbowali ustalić dokładne miejsce upadku pozostałości po meteorycie – i umawiali się na ich poszukiwanie.

Media odnotowują, że pędzący z prędkością 227 tys. km/h obiekt widziany był w różnych częściach Półwyspu Iberyjskiego. Do wtorku potwierdzono rejestrację jego lotu nawet w odległych dystryktach północnej Portugalii, a także na południu i południowym wschodzie Hiszpanii.

Jak poinformował Jose Maria Madiedo, hiszpański astrofizyk z Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC), wejście w atmosferę meteorytu zaobserwowało też kilka obserwatoriów astronomicznych, m.in. w Toledo, Sewilli oraz Almerii.

– Widoczny na nagraniach z kamer błysk kuli oznacza, że meteoryt eksplodował przed zetknięciem się z gruntem – wyjaśnił Madiedo, który jako jeden z pierwszych podał w mediach społecznościowych możliwą lokalizację jego fragmentów, wskazując na okolice Evory.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej