RAPORT

Pogarda

Budżet UE wbrew kompromisowi? Premier Słowenii: Będzie to koniec Unii Europejskiej

Janez Janša prosi o nieforsowanie rozporządzenia ws. powiązania budżetu z praworządnością (fot. PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK)
Janez Janša prosi o nieforsowanie rozporządzenia ws. powiązania budżetu z praworządnością (fot. PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK)

Najnowsze

Popularne

Premier Słowenii Janez Janša wysłał list do szefów unijnych instytucji, w którym proponuje, by w sprawie budżetu unijnego i mechanizmu kontroli wrócić do porozumienia z lipcowego szczytu UE – wynika z nieoficjalnych informacji Dominki Cosić, korespondentki TVP w Brukseli. Polityk prosi o nieforsowanie obecnego rozporządzenia ws. powiązania budżetu z praworządnością.

Budżet UE: Niemcy grożą „wysoką ceną” za weto

– Proszę wszystkich w UE o sprostanie odpowiedzialności, to nie jest czas na weto; nasi ludzie zapłacą bardzo wysoką cenę za blokadę – oświadczył...

zobacz więcej

– W lipcu kraje członkowskie zgodziły się na to, że będzie kontrola wydatków unijnych, zapewniająca ich przejrzystość i mająca na celu walkę z defraudacją i korupcją. To była wstępna treść, którą następnie zaczął rozpatrywać Parlament Europejski z prezydencją niemiecką. I oni dopisali do tego nowe elementy, bardzo rozszerzając pozatraktatowo pojęcie praworządności – mówi portalowi tvp.info korespondentka TVP.

Według jej informacji premier Słowenii Janez Janša zaproponował, aby teraz wrócić do tego, co uzgodniono w lipcu. Z ustaleń Cosić wynika, że polityk podkreślił w swoim liście, że praworządność jest oczywiście bardzo ważna, ale trzeba ustalić jasną definicję tego słowa.

Janša zaprotestował również przeciwko mechanizmowi arbitralnego powiązania kwestii praworządności z budżetem. „Jeśli wejdzie w życie, będzie to koniec Unii Europejskiej” – ocenił, na co zwrócił uwagę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

W kwestii budżetu nadchodzące dni będą kluczowe, a kompromis musi być sprawiedliwy i zbalansowany – mówi źródło PAP. Wskazuje, że UE jest pod presją czasu, dlatego szybko potrzebne jest solidne porozumienie, które utrzyma jedność Unii Europejskiej w czasach niepewności.

Obok sprzeciwu Polski i Węgier, podczas poniedziałkowego spotkania ambasadorów państw członkowskich Słowenia wezwała do dalszych prac nad kompromisem.

W poniedziałek tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich; Polska i Węgry zagłosowały przeciw. UE w efekcie nie była w stanie osiągnąć jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej