RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co dalej z programami prospołecznymi? Minister Maląg zabrała głos

Minister rodziny i polityki społecznej uspokaja (fot. Shutterstock/fizkes)
Minister rodziny i polityki społecznej uspokaja (fot. Shutterstock/fizkes)

– Wszystkie programy prospołeczne są i będą realizowane, w budżecie na 2021 rok zabezpieczono środki na ten cel – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ramach programu „500 plus” do rodzin w trafiło ponad 120 mld zł

– Do tej pory do polskich rodzin w ramach programu „Rodzina 500 plus” trafiło już 120,9 mld zł – przekazała minister rodziny Marlena Maląg. Dodała,...

zobacz więcej

– Nasze programy społeczne, zarówno te dedykowane rodzinom z małymi dziećmi, jak i te dla seniorów, są i będą realizowane – powiedziała w Telewizji Republika minister Maląg.

– Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ani program 500 plus, ani „Dobry start” na rozpoczęcie roku szkolnego, ani trzynasta emerytura czy waloryzacja nie miały opóźnień. Są na bieżąco realizowane. Również w budżecie na 2021 r. środki na programy społeczne są zabezpieczone – dodała.

Ile pieniędzy trafiło do rodzin w ramach „Rodzina 500 plus”


Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej podała, że od początku funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” do polskich rodzin trafiło ponad 127 mld zł. – Miesiąc w miesiąc 6,5 mln dzieci to świadczenie pobiera – powiedziała.

Minister przypomniała, że listopad jest ostatnim miesiącem, kiedy można wnioskować o tegoroczne 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Nabór wniosków ruszył 1 lipca, trwa do 30 listopada.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jak skorzystać z pomocy?

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do seniorów powyżej 70. roku życia o pozostanie w domach w związku z rozwojem pandemii. Ograniczenia...

zobacz więcej

– Zachęcam rodziców, którzy wniosków jeszcze nie złożyli, by skorzystali z programu – powiedziała Maląg.

Minister akcentowała, że resort podejmuje działania mające ułatwiać rodzicom powrót do pracy. Podała, że dzięki programowi „Maluch plus” od 2015 r. liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech zwiększyła się o 100 tys.

Jak rozwija się Solidarnościowy Korpus Wsparcia


Maląg podkreślała też, że resort podejmuje różnorodne działania w trosce o osoby najsłabsze. Przekazała, że w czasie pandemii zostały zwiększone środki w ramach programu „Pokonać bezdomność”, który zapewnia pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Podała, że dane spisowe z 2018 r. pokazywały, że w Polsce jest ponad 30 tys. osób bezdomnych.

Minister mówiła też o Solidarnościowym Korpusie Wsparcia. To infolinia – pod numerem (22) 505-11-11 – na którą mogą zadzwonić potrzebujący pomocy seniorzy. Mechanizm tej formy wsparcia działa tak, że konsultant przekazuje informację do danego, najbliższego osobie zgłaszającej się ośrodka pomocy społecznej, a następnie z pomocą rusza wolontariusz.

– Na chwilę obecną ponad 12 tys. seniorów zgłosiło się i ok. 10 tys. wolontariuszy – podała Maląg. – Korpus rozrósł się też o cyfrowych wolontariuszy, których na wczoraj zgłosiło się 210. (…) Seniorzy będą otrzymywali od nich wsparcie w poruszaniu się w cyberprzestrzeni – dodała.

źródło:
Zobacz więcej