RAPORT

Pogarda

Niemiecki „FAZ”: Polska i Węgry bezwzględnie forsują swoje interesy

Niemiecka prasa komentuje polskie i węgierskie weto (fot. PAP/Marcin Obara)
Niemiecka prasa komentuje polskie i węgierskie weto (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Rządy polski i węgierski „w minionych latach udowodniły, iż bezwzględnie forsują swoje interesy” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung” na temat weta Warszawy i Budapesztu w sprawie przyjęcia pakietu budżetowego Unii Europejskiej. Sprawa pojawiła się także w innych niemieckich gazetach. Opisuje ją portal dw.com.

Włoskie media o unijnym wecie: Polska i Węgry miały bardzo ważne powody

Część włoskich mediów uważa, że Polska i Węgry miały bardzo poważne powody, by nie godzić się na przyjęcie unijnego budżetu. Natomiast dziennik...

zobacz więcej

Niemiecka prasa komentuje fakt zablokowania przez Polskę i Węgry decyzji w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych i Funduszu Odbudowy. Według „Sueddeutsche Zeitung” przyjęcie zakładanych rozwiązań „to wiadomości o egzystencjalnym znaczeniu do Europy, a zarazem złe dla coraz bardziej autorytarnych rządów w Polsce i na Węgrzech”.

Jak czytamy, dotychczasowy mechanizm ochrony praworządności zawiódł w przypadku tych państw: „Potrzebna jest klauzula, która łatwiej zastosować i która trafi sprawców tam, gdzie zaboli: w fundusze z Brukseli. Nowy mechanizm nie jest perfekcyjny, mógł być mocniejszy, ale jest znacząco lepszy niż status quo. Dokładnie z tego powodu rządy w Polsce i na Węgrzech tak zdecydowanie go odrzucają”.

Z kolei „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że rządy polski i węgierski „w minionych latach udowodniły, iż bezwzględnie forsują swoje interesy, nie dbając o poważanie”. Jak można przeczytać, „w ten sposób Viktor Orban i trupa Kaczyńskiego stali się europejskimi outsiderami. W ich interesie leżą jednak także i przede wszystkim pieniądze. Oba kraje są największymi beneficjentami regularnego budżetu. W koronafunduszu też zostały szczodrze uwzględnione. (…) Latem Viktor Orban i trupa Kaczyńskiego czuli się jeszcze mocni; pierwsza fala pandemii dotknęła ich w mniejszym stopniu, niż Włochy i Hiszpanię. Teraz jest inaczej”.

Do sprawy odnosi się także „Die Welt”. Pismo ocenia, że „oba środkowoeuropejskie kraje wepchnęły Unię w ciężki kryzys”. Jego zdaniem Polska i Węgry uznają, iż presja w krajach najbardziej dotkniętych pandemią „będzie zbyt wysoka, aby nalegać na europejskie wartości i rządy w Rzymie i Madrycie skłonią pozostałe kraje członkowskie do kompromisu”. „Orban i Morawiecki grają na czas, bo oczywiście nie chcą rezygnować ze wsparcia na odbudowę i regularnych pieniędzy UE z budżetu. Polska należy nawet do największych odbiorców pieniędzy z koronafunduszu. Obaj mogą jednak poczekać dłużej, niż ich południowoeuropejscy koledzy” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej