RAPORT

Pogarda

Koronawirus. Pierwszy europejski kraj z dwoma milionami przypadków

Minister zdrowia ocenił, że Francja odzyskuje kontrolę nad epidemią (fot. Go Nakamura/Getty Images)
Minister zdrowia ocenił, że Francja odzyskuje kontrolę nad epidemią (fot. Go Nakamura/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła we Francji dwa miliony – poinformował dyrektor generalny w resorcie zdrowia tego kraju Jerome Salomon. W ciągu ostatniej doby odnotowano spory wzrost zakażeń.

Mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 wykryta na Syberii

Na Syberii wykryto zmiany w strukturze koronawirusa SARS-CoV-2, które pozwalają sądzić, że formuje się tam jego zmutowany wariant – powiedziała we...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak przekazał Salomon, od początku epidemii we Francji wykryto łącznie 2 mln 36 755 przypadków. Oznacza to, że w ciągu ostatniej doby odnotowano w tym kraju 45 522 nowe przypadki zakażenia. To spory wzrost w porównaniu z poprzednim dniem.

W poniedziałek odnotowano we Francji 9406 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co stanowiło gwałtowny spadek w porównaniu z niedzielnymi zakażeniami (27 228) i znacznie poniżej rekordowego poziomu 86 852 w dniu 7 listopada.

Salomon przekazał, że bardzo wysoka pozostaje liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19, która wynosi 33,5 tys., 4854 z nich jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Jak zauważa agencja AFP, obecnie w szpitalach przebywa więcej chorych z koronawirusem, niż podczas wiosennego szczytu epidemii, chociaż wtedy więcej z nich leżało na oddziałach intensywnej terapii.

– Nasze wysiłki zaczynają przynosić owoce – oświadczył dyrektor generalny we francuskim resorcie zdrowia dr Jerome Salomon zaznaczając, że w ciągu ostatnich dni spadła liczba nowo diagnozowanych infekcji, ale siła epidemii jest wciąż bardzo duża. Lekarz przedstawił tę pozytywną tendencję jako efekt przestrzegania ograniczeń i jeszcze raz podkreślił konieczność stosowania się do restrykcji sanitarnych.

Odzyskują kontrolę

Minister zdrowia Olivier Veran ocenił we wtorek, że Francja odzyskuje kontrolę nad epidemią koronawirusa, jednak jest jeszcze za wcześnie na ogłaszanie zwycięstwa. Zapowiedział, że szczepienia przeciw SARS-CoV-2 mogą rozpocząć się na początku 2021 r.

– Jesteśmy w fazie, gdy pandemia słabnie, nawet jeśli pozostaje na wysokim poziomie – ocenił Veran w wywiadzie dla stacji BFMTV. Jak dodał, obecnie wirus rozprzestrzenia się we Francji wolniej, niż w momencie wprowadzenia ogólnokrajowej kwarantanny 30 października.

Veran zapowiedział także, że jeśli potwierdzą się informacje o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionki koncernów Pfizer i BioNTech, Francja będzie w stanie rozpocząć szczepienia z początkiem przyszłego roku. Jak dodał, Francja otrzyma od Komisji Europejskiej 30 mln dawek szczepionki i będzie ona udostępniana Francuzom za darmo.

Minister nie potrafił powiedzieć, kiedy restrykcje zostaną zniesione. Zapowiedział jedynie, że ograniczenia na granicach utrzymane będą po 1 grudnia. Jak dodał, jest też za wcześnie, by mówić o ponownym otwarciu części sklepów. Według pierwotnego planu francuski lockdown miał potrwać do grudnia lub do czasu, kiedy liczba wykrywanych nowych infekcji spadnie poniżej poziomu 5 tys. dziennie.

Do liczby dwóch milionów przypadków zbliża się również Rosja, gdzie odnotowano dotąd ponad 1,97 mln zakażeń.

Mapa zakażeń w Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej