RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Duda: Unia musi działać zgodnie z traktatami. Nie zgadzamy się na dyktaty

– Zdecydowanie stoimy na stanowisku, że nie mogą zostać wprowadzone żadne elementy wymagania czy kryteria oceny, które mają charakter pozatraktatowy. Wszystko musi być zgodne z traktatami. Jeżeli ktoś chce cokolwiek w tym zakresie zmieniać, to bardzo proszę przedstawić propozycje zmiany traktatów – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Hiszpański prawnik: Dziś stawiają warunki Polsce, w przyszłości mogą nam

Hiszpański prawnik, politolog i szef dziennika „La Razon” Francisco Marhuenda stwierdził, że podobnie jak dziś stawiane są warunki dotyczące...

zobacz więcej

Przebywający z dwudniową wizytą w Wilnie prezydent podkreślił, że wszyscy przedstawiciele polskich władz są jednomyślni, jeśli chodzi próbę wprowadzania zmian, „które nie mają oparcia w traktatach”.

Wskazał, że strony popierające postulowane zmiany powinny przedłożyć propozycje zapisania ich w traktatach europejskich. – Wtedy na forum całej Unii i wszystkich narodów zjednoczonej Europy będziemy mogli na ten temat dyskutować – wyjaśnił.

– Natomiast nie zgadzamy się na dyktaty, nie zgadzamy się na wprowadzenie rozwiązań pozatraktatowych. Tutaj stanowisko Polski w tym zakresie mam nadzieję, że brzmi dostatecznie jednoznacznie. Kryteria muszą być jasne i to jest najistotniejsze, aby mówić o sprawiedliwiej Europie, aby mówić o sprawiedliwych zasadach w Europie, gdzie wszyscy są równo traktowani, a chyba tego oczekujemy, i wszystkie państwa mają równy status – wskazywał Andrzej Duda.

– Musimy mówić o jasnych i oczywistych kryteriach, według których państwa będą oceniane i oceniana będzie ich sytuacja. My jako Polska tylko i wyłącznie do tego dążymy – dodał, podkreślając, że w ten sam sposób przedstawił stanowisko władz Rzeczypospolitej prezydentowi Gitanasowi Nausedzie.

źródło:
Zobacz więcej