RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarł Andrzej Gowarzewski, dziennikarz i historyk piłki nożnej

Andrzej Gowarzewski miał 74 lata (fot. Forum)

Tragiczna wiadomość napłynęła z Katowic. W wieku 74 lat zmarł Andrzej Gowarzewski, legendarny dziennikarz i historyk futbolu znany wszystkim kibicom polskiej piłki jako twórca „Encyklopedii Piłkarskiej FUJI”.

Zmarł legendarny trener polskich siatkarek

Nie żyje Benedykt Krysik, wybitny trener reprezentacji Polski kobiet – poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej. Krysik zmarł w wieku 92 lat.

zobacz więcej

Gowarzewski badał przede wszystkim okres międzywojenny w polskim futbolu. To dzięki jego staraniom przywrócono pamięć o ważnych osobach związanych z futbolem, a pomijanych przez władze komunistyczne.

Dla dziennikarza, publicysty i historyka najważniejsze było przywrócenie należytego miejsca w historii Ernestowi Wilimowskiemu. Od wielu lat pracował nad biografią najwybitniejszego polskiego piłkarza czasów II RP. Nie zdążył jej jednak opublikować.

Od początku lat 90. XX wydawał niezwykle popularną „Encyklopedię Piłkarską FUJI”, w której znajdowały się wyniki, tabele i statystyki wszystkich najważniejszych rozgrywek piłkarskich na całym świecie. W najbliższym czasie miał się ukazać 60. tom encyklopedii - „Rocznik 2020”.

Gowarzewski opublikował także serię monografii o najstarszych polskich drużynach piłkarskich. Przez blisko 30 lat wydawnictwo GiA wydało około stu publikacji.

A to nie koniec. W trakcie opracowywania była też wielotomowa seria „Mistrzostwa Polski. Stulecie”, zawierająca dokładny opis stuletniej rywalizacji o miano najlepszej klubowej drużyny w kraju.

Za swoją działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Był też laureatem Wawrzynu Olimpijskiego przyznawanego przez Polski Komitet Olimpijski.

źródło:
Zobacz więcej