RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włoskie media o unijnym wecie: Polska i Węgry miały bardzo ważne powody

Polska nie godzi się na wprowadzenie mechanizmu warunkowości budżetu przez tzw. zasadę praworządności (fot. KPRM)
Polska nie godzi się na wprowadzenie mechanizmu warunkowości budżetu przez tzw. zasadę praworządności (fot. KPRM)

Część włoskich mediów uważa, że Polska i Węgry miały bardzo poważne powody, by nie godzić się na przyjęcie unijnego budżetu. Natomiast dziennik „Corriere della Sera” przewiduje, że Węgry niebawem ugną przed szantażem Niemiec.

Polskie weto a praworządność. Wiceszef MSZ o „problemie konstytucyjności”

Mechanizm warunkujący wypłatę unijnych środków jest nie tylko niezgodny z prawem europejskim, ale ma też wymiar presji politycznej, skierowanej...

zobacz więcej

Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie pakietu budżetowego Unii Europejskiej. Chodzi zarówno o wydatki Unii na lata 2021-2027 jak i fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa. Podczas narady ambasadorów unijnych krajów, większością głosów przyjęto mechanizm uzależniający wypłatę pieniędzy od kwestii praworządności.

Dziennik „La Verita” ocenia, że powody sprzeciwu Polski i Węgier są więcej niż uzasadnione. Wskazuje, że powiązanie wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności jest w rzeczywistości narzędziem szantażu, co potwierdza wielu prawników.

Z kolei dziennik „Libero” podnosi, że do konfliktu doprowadziła Unia Europejska usiłując podporządkować kwestie gospodarczej swojej wizji etycznej. Przestrzega, że instytucje europejskie mogą w przyszłości uzależnić wypłatę funduszów od przyjmowania migrantów, sposobu traktowania organizacji pozarządowych i mniejszości seksualnych.

Komentator „Corriere della Sera” przewiduje, że opór Węgier nie potrwa długo, ponieważ węgierska gospodarka jest zależna od wielkich firm jak BMW czy Siemens, które są związane z niemieckim ośrodkiem władzy.

Sprawą wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy mogą się zająć w tym tygodniu szefowie państw i rządów na szczycie unijnym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej