RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ilu posłów odejdzie z PiS? Zawieszeni posłowie mówią nam o kulisach

Sejm. Kto odejdzie, a kto zostanie odwieszony w PiS? (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Sejm. Kto odejdzie, a kto zostanie odwieszony w PiS? (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zawieszony poseł PiS Lech Kołakowski poinformował, że odchodzi z partii wraz z niektórymi kolegami i myślą o założeniu koła, a nawet klubu. Zasugerował tym samym, że partię rządzącą chce opuścić kilkunastu posłów. – Twierdzenie, że o odejściu myśli 15, 20 czy 30 posłów to podgrzewanie atmosfery – mówi portalowi tvp.info jeden z zawieszonych.

Kołakowski: Odchodzę z PiS z kilkoma innymi posłami. Zakładamy koło

To prawda. Dziś odchodzę z Prawa i Sprawiedliwości – oznajmił w RMF FM zawieszony poseł tej partii Lech Kołakowski. Stwierdził, że „czarę goryczy...

zobacz więcej

– Mogę nie wszystko wiedzieć, bo nie jestem w grupie posłów, którzy zamierzają odejść z PiS. Osobiście słyszałem jednak o kilku, a nie kilkunastu osobach. Mam nadzieję, że ci, którzy rzeczywiście odejdą, nie zmienią poglądów o 180 stopni – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Piotr Uściński – poseł PiS zawieszony w prawach członka partii.

Przypomnijmy, że we wrześniu po kontrowersjach wokół tzw. piątki dla zwierząt  Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło kilkunastu swoich posłów  sprzeciwiających się twardej zmianie prawa.

W rozmowie z nami Uściński podkreśla, że zdecydowana większość zawieszonych zgadza się z kierunkami partii, a rozbieżności dotyczyły wyłącznie tego jednego projektu.

– Moje zdanie było wtedy takie, jak pana posła Lecha Kołakowskiego, bo głosowałem przeciwko tej ustawie. Ja zrobiłem to głównie z powodu uboju rytualnego – stwierdza Uściński i dodaje, że np. dla mieszkających od wieków na terenie Polski Żydów ta metoda zabijania zwierząt jest bardzo ważna i powinniśmy to tolerować.

Po głosowaniu ws. „piątki dla zwierząt”. Prezes PiS zawiesił 15 posłów

Decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii zawieszonych zostało 15 posłów PiS. Wśród nich są: minister rolnictwa Jan Krzysztof...

zobacz więcej

Czy rząd straci większość?


– Są znaczące różnice w tym obszarze, ale w większości spraw się zgadzamy. Nawet jeżeli pan poseł Kołakowski, którego bardzo cenię i szanuję, odejdzie z PiS wraz z kilkoma kolegami, myślę, że w większości spraw nadal będą głosowali wspólnie z nami. W moim przekonaniu nie będzie więc tak, że rząd nagle straci większość – ocenia.

Gdy pytamy o jego przyszłość w partii, podkreśla, że zawieszenie nie przeszkadza mu w pracy parlamentarnej. Przyznaje, że teraz najważniejsze jest dla niego zajęcie się „ustawą osłonową dla rodzin, które spodziewają się dzieci chorych lub niepełnosprawnych”. O to, ilu posłów odejdzie z PiS, zapytaliśmy również kilku innych zawieszonych polityków Prawa i Sprawiedliwości.

– Odejście, powiedzmy czterech posłów, to nie będzie łatwa sytuacja, ale zakładam, że większość sejmowa zostanie utrzymana i jakoś sobie z tym poradzimy – mówi nam jeden z polityków pragnących zachować anonimowość.

Przełom w sondażu i katastrofa Strajku Kobiet. „Spadek aż o 97 proc.”

Po tygodniach spadków notowań dla PiS i wielkim zainteresowaniu Strajkiem Kobiet nadeszło duże odbicie. Partia rządząca odrabia straty, a...

zobacz więcej

– Twierdzenie, że o odejściu myśli 15, 20 czy 30 posłów to podgrzewanie atmosfery. Mam więc nadzieję, że cała sprawa szybko zostanie wyjaśniona i zamknięta – dodaje.

Wróblewski: Polska potrzebuje jedności


Z kolei Bartłomiej Wróblewski (kolejny z zawieszonych w PiS) wypowiada się w tonie pojednawczym. Wskazuje, że wyzwania związane z epidemią koronawirusa są tak poważne, że posłowie powinni skupiać się na pomocy Polakom.

– W sytuacji epidemii i wyzwań gospodarczych Polska potrzebuje jedności i porozumienia. Jesteśmy w szczególnym czasie, który wymaga współpracy. Siłą Zjednoczonej Prawicy jest różnorodność, ale też to, że gdy pojawiały się różnice zdań, potrafiliśmy je wyjaśniać – podkreśla.

Gdy polityków PiS pytaliśmy o ewentualne odwieszenia, nie usłyszeliśmy konkretnej daty. Większość wskazywała, że zapewne do tego dojdzie. Nie potrafili jednak wyjaśnić, dlaczego przywrócenie w prawach członka zajmuje tak wiele czasu.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że wśród polityków, którzy zdecydowali już o odejściu z PiS, mają być – oprócz Kołakowskiego – Katarzyna Czochara, Teresa Hałas i Jan Krzysztof Ardanowski.

Córka Giertycha: „Szukają dokumentów”. Giertych: „Nie szukali dokumentów”

Po kilku tygodniach względnej ciszy wraca sprawa Romana Giertycha. Adwokat zabiera głos, publikuje oświadczenia i nagranie. Przedstawiając swoją...

zobacz więcej

Lech Kołakowski odchodzi z PiS


Przypomnijmy, że Lech Kołakowski oświadczył w RMF FM, że odchodzi z PiS. Stwierdził, że „czarę goryczy przelała ustawa o ochronie zwierząt”. Dodał, że wraz z nim odejdzie jeszcze kilkoro innych posłów; założą koło.

– Jeśli dojdzie do rejestracji koła, PiS utraci większość rządową – mówił. – To jest kilka osób, ale być może to będzie liczba sięgająca klubu parlamentarnego – komentował odejścia sugerując, że liczba opuszczających Prawo i Sprawiedliwość może przekroczyć 15 osób.

Kołakowski ocenił, że osoby, które także podejmą taką decyzję, są bohaterami, dla których sprawy polskiej wsi są ważne. – Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy w tej chwili o nazwie koła, ale decyzje są już podjęte – powiedział.

Dopytany, czy w grupie osób, które także planują odejście z PiS jest były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, powiedział: „Zapraszamy innych parlamentarzystów do wejścia do koła”.

Zapytany z kolei, czy koło, które ma powstać w Sejmie, będzie związane z Agrounią, odparł, że będzie to koło skupiające kilku posłów reprezentujących sprawy polskiej wsi.
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel podkreślił w wp.pl, że liczy na „polityczny rozsądek” zawieszonych posłów.

– Wartością Zjednoczonej Prawicy jest to, że jest zjednoczona. My dzięki temu wygrywamy. Myślę, że nasi koledzy powinni wziąć to sobie do serca – podkreślił.

– Myślę też, że gdyby wyborcy Lecha Kołakowskiego chcieli, żeby on głosował tak jak Platforma, to zagłosowaliby na kogoś z Platformy. Doskonale wiemy, że rząd może funkcjonować z mniejszością – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej