RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tysiące niepoliczonych głosów znaleziono w Georgii

To największa nieprawidłowość wyborcza, jaką do tej pory wykryto (fot. Elijah Nouvelage/Bloomberg via Getty Images)
To największa nieprawidłowość wyborcza, jaką do tej pory wykryto (fot. Elijah Nouvelage/Bloomberg via Getty Images)

Przy ponownym przeliczaniu głosów w Georgii znaleziono blisko 2,6 tys. nieuwzględnionych wcześniej kart wyborczych. To największa nieprawidłowość wyborcza, jaką do tej pory wykryto. Skorzysta na tym prezydent USA Donald Trump, ale stan najpewniej utrzyma Demokrata Joe Biden.

Zamieszki w Waszyngtonie. Atak Antify na zwolenników Donalda Trumpa

Grupa bojowników Antify napadła w sobotę na wielu zwolenników prezydenta Donalda Trumpa w Waszyngtonie. Incydenty miały miejsce w momencie, gdy...

zobacz więcej

Głosy dotyczą hrabstwa Floyd w pobliżu Atlanty. Lokalne władze informują, że błąd spowodowany był nieprzesłaniem danych z urządzenia skanującego karty.

Z blisko 2,6 tys. kart ok. 1,6 tys. to głosy oddane na Trumpa, a ok. 800 na Demokratę Joe Bidena.

Gabriel Sterling, dyrektor wyborczy w Georgii, nazwał nieprawidłowość „niesamowitą pomyłką”.

– To nie jest kwestia sprzętu. To kwestia osoby, która nie wykonuje swojej pracy prawidłowo – podkreślił. Wezwał do zmian na „szczycie kadry kierowniczej”.

Luke Martin, który przewodniczy Partii Republikańskiej w hrabstwie Floyd, ocenił, że niedopatrzenie jest "bardzo niepokojące", ale dodał, że „nie wydaje się to powszechnym problemem”. Wyraził zadowolenie z faktu, że „ponowne przeliczanie to ujawniło”.

Donald Trump: Sfałszowane wybory!

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze, że wybory były sfałszowane. Jego prawnicy składają skargi sądowe, a agencja Reutera...

zobacz więcej

To największa dotychczas wykryta nieprawidłowość przy ponownym przeliczaniu głosów w Georgii. W innych hrabstwach stanu rezultaty są niemal identyczne jak przy pierwszym zliczaniu.

Ponowne przeliczanie głosów rozpoczęło się w Georgii w piątek i ma zakończyć się do środy. Przy pierwszym przewagę ponad 14 tys. głosów miał Biden.

Wygrana w tym stanie 78-letniego byłego wiceprezydenta USA, której potwierdzenie spodziewane jest po ponownym przeliczeniu głosów, to największa niespodzianka tych wyborów. W Georgii Demokrata w wyborach prezydenckich nie triumfował od 1992 r.

źródło:

Zobacz więcej