RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polskie weto a praworządność. Wiceszef MSZ o „problemie konstytucyjności”

Najnowsze

Popularne

Mechanizm warunkujący wypłatę unijnych środków jest nie tylko niezgodny z prawem europejskim, ale ma też wymiar presji politycznej, skierowanej przeciwko części państw – ocenił wiceminister spraw zagranicznychZ Szymon Szynkowski vel Sęk. W programie „#Jedziemy” w TVP Info wskazał też na problem konstytucyjności rozwiązań proponowanych przez niemiecką prezydencję.

Większość „za” unijnym wetem Polski. Jest sondaż

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że większość ankietowanych (57 proc.) popiera weto wobec unijnego budżetu w przypadku powiązania...

zobacz więcej

Polska i Węgry nie zgodziły się na przyjęcie pakietu budżetowego Unii Europejskiej. Chodzi o wydatki Unii na lata 2021-27 i fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa.

Na naradzie ambasadorów unijnych krajów większością głosów przyjęto mechanizm uzależniający wypłatę pieniędzy od kwestii praworządności.

– W ostatnich tygodniach i miesiącach mamy do czynienia z próbą obejścia prawa pierwotnego, czyli traktatów, decyzjami czy to prawa wtórnego, czy to presji politycznej – mówił w TVP Info Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał, że w lipcu Rada Europejska umówiła się na to, że zostaną dalej procedowane wieloletnie ramy finansowe, a w konkluzjach szczytu unijnych przywódców zapisano też, że nie zostanie zawarty żaden mechanizm warunkowości wypłat. Jego zdaniem sprawujące półroczną prezydencję Niemcy postawiły „bokiem wprowadzić zasady dodatkowej kontroli praworządności i warunkowania wypłat budżetu państwom członkowskim”.

– To nie tylko niezgodne z prawem europejskim, ale też wymiar presji politycznej, skierowany przeciwko części państw. To przecież wspólny budżet, na który płacimy niemałe pieniądze. W kwestii suwerenności nie może być kroku wstecz – podkreślił wiceminister.

„Liczymy na rozsądne podejście partnerów”. Weto wobec rozporządzenia o praworządności

„Polska i Węgry sprzeciwiły się niekorzystnemu projektowi rozporządzenia. Efektem jest wstrzymanie procedury ws. wszystkich elementów pakietu:...

zobacz więcej

Dyskusja w programie „#Jedziemy” dotyczyła też kwestii zgodności unijnych propozycji z polską konstytucją, której art. 90 mówi, że Polska „może na podstawie umowy międzynarodowej może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach”.

– Istnieje problem konstytucyjności rozwiązań, w ramach których to nie na podstawie traktatów, tylko na podstawie prawa wtórnego UE, Rzeczpospolita miałaby tracić swoje kompetencje na rzecz instytucji europejskiej – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, dodając, że do oceny takich sytuacji powołany jest Trybunał Konstytucyjny.

Wiceminister spraw zagranicznych dodał, że także w kontekście samego prawa europejskiego propozycje warunkowości wypłat budzą ogromne wątpliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej