RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Większość „za” unijnym wetem Polski. Jest sondaż

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że większość ankietowanych (57 proc.) popiera weto wobec unijnego budżetu w przypadku powiązania go z praworządnością. Przeciwnego zdania jest niespełna 20 proc. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ziobro: Weto w sprawie budżetu UE było konieczne

Weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej było na tym etapie konieczne; byłem przekonany, że tak będzie – powiedział minister sprawiedliwości...

zobacz więcej

Gazeta podaje, że z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM wynika, że 46 proc. pytanych chciałoby odrzucenia rozporządzenia wprowadzającego taki mechanizm. Pomysł, by weszło ono w życie, popiera 37 proc.

Poparcie dla weta do budżetu UE, gdyby fundusze dla Polski faktycznie miały być zablokowane, to efekt jednoznacznej postawy wyborców PiS w tej kwestii oraz podziału w elektoracie opozycji – napisała gazeta.

Przypomniała, że Polska formalnie powiedziała w poniedziałek „nie” unijnemu budżetowi. Powodem było przyjęcie przez kraje członkowskie rozporządzenia wiążącego wypłatę funduszy unijnych z praworządnością. Z ustaleń gazety wynika, że rząd Mateusza Morawieckiego ma już kilka scenariuszy kompromisu wokół rozporządzenia.

„Jedna z propozycji zakłada, że aby uruchomić postępowanie w sprawie zablokowania środków, Komisja musiałaby podjąć decyzję jednomyślnie. W takim przypadku brak poparcia jednego komisarza hamowałby cały proces” – podano.

Budżet UE. Na jaką kwotę może liczyć Polska. „Na jednej szali wartości, na drugiej pieniądze”

To, co zrobił rząd Mateusza Morawieckiego, stosując weto wobec budżetu UE, to błąd o nieobliczalnych konsekwencjach dla Polski. Na jednej szali...

zobacz więcej

Według dziennika, inny pomysł to jednomyślność nie w Komisji, a w Radzie. Rząd liczy się z tym, że takie zmiany będzie można wprowadzić, korygując samo rozporządzenie, co wymaga ponownych uzgodnień między Komisją, Parlamentem i Radą lub w ramach konkluzji Rady Europejskiej. Co mogłoby nastąpić pod koniec roku.

Jak mówi gazecie wiceminister Paweł Jabłoński, weto nie jest celem samym w sobie, a kompromis nadal nie jest wykluczony. Polska zarzuca autorom pomysłu przede wszystkim arbitralność.

Kwestia weta jest istotna także w wewnętrznym układzie sił w obozie rządowym. Nacisk na premiera wywiera lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro – wskazuje gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej