RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Trump podjął decyzję w sprawie sił w Iraku i Afganistanie

W Afganistanie ma pozostać około 2,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy (fot. Army.mil)
W Afganistanie ma pozostać około 2,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy (fot. Army.mil)

Prezydent USA Donald Trump planuje wycofanie w najbliższych tygodniach części wojsk amerykańskich z Iraku i Afganistanu. Operacja ma zostać zakończona do 15 stycznia. Redukcji amerykańskich sił sprzeciwiają się wpływowi politycy republikańscy.

Irak: Wykonano egzekucję 21 osób uznanych za winne terroryzmu

W Iraku wykonano egzekucję 21 osób uznanych winnymi terroryzmu – podają tamtejsze służby. Nie poinformowano o szczegółach przestępstw, za które...

zobacz więcej

W Afganistanie stacjonuje ponad 5 tys. amerykańskich żołnierzy, a w Iraku – ponad 3 tys. Zgodnie z planem Trumpa, który może zostać ogłoszony już we wtorek, w obu krajach ma pozostać po 2,5 tys. żołnierzy. W tej chwili nie ma planów redukcji tysiącosobowego kontyngentu w Syrii.

Plan wycofania części sił amerykańskich z Iraku i Afganistanu został poprzedzony analizą obecności wojskowej USA w obu krajach przeprowadzoną po zdymisjonowaniu przez prezydenta sekretarza obrony Marka Espera. Jego autorem jest pełniący obowiązki szefa Pentagonu Christopher Miller.

Plan redukcji amerykańskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanie spotkał się z krytyką na Kapitolu. – Porzucimy naszych afgańskich partnerów, dzielnych Afgańczyków walczących z terrorystami. Osłabimy też pozycję rządu tego kraju w negocjacjach z talibami – ostrzegł przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConnell.

Republikański kongresman z Teksasu Michael McCaul ostrzegł, że przedwczesna redukcja sił USA w Afganistanie zagrozi skuteczności amerykańskich operacji antyterrorystycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej