RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obława na grafficiarzy. Zatrzymano ponad sto osób

Grafficiarze dokonują tysięcy aktów wandalizmu rocznie (fot. Pixabay)
Grafficiarze dokonują tysięcy aktów wandalizmu rocznie (fot. Pixabay)

Hiszpańska policja zatrzymała od czwartku do poniedziałku w Barcelonie i na jej przedmieściach ponad stu grafficiarzy. Są oni odpowiedzialni za zniszczenie mienia o wartości 22 tys. euro.

Imigranci z Afganistanu zatrzymani. Wjechali ukryci w naczepach ciężarówek

Siedmiu Afgańczyków zatrzymali funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej podczas dwóch akcji – w Zwardoniu i Żywcu. Cudzoziemcy wjechali...

zobacz więcej

Jak poinformowała hiszpańska rozgłośnia Cadena Ser, masowe zatrzymania odbyły się w ramach planowanej od kilku tygodni operacji policyjnej pod kryptonimem „Pobudka”.

Większość zatrzymanych grafficiarzy ujęto na terenie stacji kolejowych w Barcelonie, na których malowali oni nocą wagony oczekujące na sprzątanie po zakończeniu kursowania.

Według policji wśród ujętych młodych osób byli obcokrajowcy, w tym jeden mieszkaniec Mediolanu. Na malowanie pociągów przybył on specjalnie z tego włoskiego miasta – ustaliło radio Cadena Ser, dodając, że funkcjonariusze zatrzymali go na lotnisku El Prat.

Wśród zatrzymanych w Barcelonie jest też pomagająca wandalom kasjerka pracująca na jednej ze stacji. Miała ona informować grafficiarzy, gdzie i kiedy mogą swobodnie malować na pociągach.

Z policyjnego raportu wynika, że łącznie szajka grafficiarzy grasujących w barcelońskich pociągach, a także na terenie stacji metra, dopuściła się aktów wandalizmu na kwotę przekraczającą 22 tys. euro.

Z szacunków hiszpańskiego wymiaru ścigania wynika, że zarówno w Barcelonie, jak i w innych hiszpańskich miastach w okresie epidemii koronawirusa przybyło grafficiarzy oraz aktów wandalizmu przez nich popełnianych. Funkcjonariusze podają, że w czasie epidemii identyfikację wandali za pośrednictwem monitoringu utrudniają noszone przez nich maski ochronne.

Z policyjnych danych wynika, że tylko od 2017 r. na terenie infrastruktury kolejowej w aglomeracji Barcelony oraz w metrze katalońskiej stolicy grafficiarze dopuścili się ponad 7 tys. aktów wandalizmu, a także innych przestępstw, w tym m.in. pobić pracowników kolei.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej