RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro: Weto w sprawie budżetu UE było konieczne

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Leszek Szymański)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Leszek Szymański)

Weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej było na tym etapie konieczne; byłem przekonany, że tak będzie – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem, powiązanie środków unijnych z praworządnością zablokowałoby reformę sądownictwa w Polsce.

Budżet UE. Na jaką kwotę może liczyć Polska. „Na jednej szali wartości, na drugiej pieniądze”

To, co zrobił rząd Mateusza Morawieckiego, stosując weto wobec budżetu UE, to błąd o nieobliczalnych konsekwencjach dla Polski. Na jednej szali...

zobacz więcej

Państwa członkowskie nie osiągnęły w poniedziałek jednomyślności w sprawie wieloletniego budżetu UE i decyzji w sprawie funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Minister Ziobro w poniedziałek wieczorem w rozmowie w Telewizji Trwam powiedział, że proponowany mechanizm doprowadziłby do fasadowości demokracji w Polsce. – Polacy mogliby sobie iść na wybory, a ostateczne decyzje i tak podejmowaliby urzędnicy w Brukseli. (...) Na taki mechanizm nie możemy się nigdy zgodzić – zaznaczył minister.

Według Ziobry, weto w sprawie unijnego budżetu było konieczne. – Dlatego o to weto apelowałem i dlatego dwa tygodnie wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński również w sposób kategoryczny powiedział, że „jeśli ten element szantażu będzie dalej podtrzymywany, to Polska zastosuje weto” – przypomniał.

Jak dodał, po deklaracjach polityków PiS nie miał wątpliwości, że Polska zgłosi weto w sprawie unijnego budżetu. – Byłem przekonany, że tak będzie.(...) To jest koniec suwerenności rozumianej do tej pory w Polsce. Temu trzeba powiedzieć twardo „nie” i weto było na tym etapie konieczne – podkreślił.

Czarnecki: Jeśli Niemcy będą tak licytowały, to ten budżet nie powstanie

Brak porozumienia w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 do końca roku byłby porażką polityczną niemieckiej prezydencji w UE – ocenił w...

zobacz więcej

Pretekst

Jego zdaniem, w mechanizmie powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością „nie chodzi o żadną praworządność”. – Praworządność jest tu tylko pretekstem. Tu idzie tak naprawdę o mechanizm, który transferuje ogromną, realną władzę, z Polski do Brukseli – mówił Ziobro.

Jak wskazał, sprowadza się to „do odbierania setek miliardów zł przeznaczonych dla polskiej gospodarki jako element szantażu w sytuacji, kiedy nie będziemy wprowadzać takich zmian (...), na które nacisk będzie kładła Bruksela”.

Na pytanie, czy mechanizm powiązania wypłaty środków unijnych z praworządnością zablokowałby reformę sądownictwa w Polsce, odpowiedział: „Tak, byłby to jeden z obszarów, który zostałby definitywnie zabetonowany, i którego nie moglibyśmy w żaden sposób zmienić”. Ziobro dodał, że ewentualne sankcje mogłyby zmierzać do cofnięcia zmian wprowadzonych w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu unijnych ambasadorów przedstawił stanowisko, że Polska odrzuca polityczne porozumienie między negocjatorami PE i niemiecką prezydencją w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich; Polska i Węgry zagłosowały przeciw. UE nie była w stanie osiągnąć jednomyślności w sprawie budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy.

Następnym proceduralnym krokiem w sprawie mechanizmu praworządności jest formalne zatwierdzenie tekstu przez Radę UE w procedurze pisemnej (nie potrzeba jednomyślności). O tym, kiedy się to stanie, zdecyduje prezydencja.

W poniedziałek Ziobro podczas konferencji prasowej apelował o zgłoszenia przez Polskę weta w sprawie unijnego budżetu. – Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto w sprawie budżetu UE; jestem przekonany, że weto zostanie zastosowane – mówił Ziobro. Dodał, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera „z wszelkimi tego konsekwencjami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej