RAPORT

Pogarda

Nagrody Mediów Publicznych. Znamy laureatów [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Profesor Andrzej Nowak, Piotr Beczała i Mirosław Bork zostali uhonorowani Nagrodami Mediów Publicznych. Nagrodę Specjalną otrzymał szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski za cykl programów poradnikowych dot. koronawirusa.

TVP, Polskie Radio i PAP wznawiają Nagrody Mediów Publicznych

Treścią mediów publicznych jest przede wszystkim kultura; było oczywiste, że ten mecenat, który towarzyszył mediom publicznym od lat, wymaga...

zobacz więcej

Wyróżnienia są przyznawane przez trzy instytucje publiczne: Polskie Radio – w kategorii muzyka, Telewizję Polską w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców słowa. Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 r., a po raz drugi – dopiero w roku ubiegłym.

– Nagrody Mediów Publicznych pokazują otwartość tych mediów na świat polskiej kultury - ocenił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Rada Mediów Narodowych objęła przedsięwzięcie patronatem honorowym.

Nagrody Mediów Publicznych – jak przypomniał Czabański – zostały wymyślone „jako pewien sposób na jeszcze większe promowanie polskiej kultury w mediach publicznych i na podkreślenie wagi tych związków między mediami publicznymi a światem polskiej kultury”.

Kategoria obraz


Laureatem w kategorii obraz został reżyser, scenarzysta i producent filmowy Mirosław Bork. Kapituła doceniła go przede wszystkim za film dokumentalny „Wojna światów” o wojnie polsko-bolszewickiej, który „jest klarowną, koherentną opowieścią, nieuwikłaną w dialektyczne zawiłości mechanizmu dziejów”.

– Jeśli szukać zbieżności z twórczością Herberta George'a Wellsa, to można powiedzieć, że „Wojna światów” stała się dla nas „Wehikułem czasu”. Pozwoliła ujrzeć zarówno wybitne postaci historyczne, jak i zwykłych ludzi. Zrozumieć, wzruszyć się - mówił w imieniu kapituły Przemysław Babiarz.

Laureat nagrody podziękował za wyróżnienie poprzez Skype'a. Przypomniał, że filmem historycznym „zainteresował się kilkadziesiąt lat temu”.

„Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj!”

Szanujmy zabytki, dbajmy o nie, nie pozwólmy ich dewastować, zwracajmy uwagę na wszelkie przejawy związanych z nimi przestępstw i wykroczeń – z...

zobacz więcej

Kategoria słowo


Tegorocznym laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii słowo został historyk, prof. Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl „Dzieje Polski” należący – jak uzasadniła kapituła – do „najważniejszych polskich książek ostatnich dziesięcioleci”.

Historia – jak wielokrotnie podkreślał prof. Andrzej Nowak, powołując się na grecką etymologię słowa – to doświadczenie i przekazywanie doświadczenia. – Bez tego, bez procesu przekazywania wspólnych doświadczeń, nazywanego historią, trudno wyobrazić sobie wspólnotę polityczną. W każdym razie taką, w której uczestniczą obywatele – ocenił. Zauważył też, że owa nauka potrafi budzić najżywsze emocje.

Kategoria muzyka


Piotr Beczała został laureatem w kategorii muzyka za - jak zaznaczono w laudacji – „promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar”.

Skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz podczas poniedziałkowej gali podkreślił w laudacji, że Beczała jest "obdarzony niepowtarzalnym głosem o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji; jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością". "Jego repertuar jest wszechstronny - oprócz licznych ról operowych artysta chętnie odnajduje się w dziełach oratoryjno-kantatowych, nie stroniąc od muzyki kameralnej i pieśni" - podkreślił mówca.

Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, ma kameralny charakter - uroczystość od 22.35 będzie można śledzić TVP1 i TVP Polonia oraz w Programie 1 Polskiego Radia i Polskim Radiu24.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej