RAPORT

Pogarda

Wyjaśnienia współpracowników Czarneckiego obciążają go ws. afery GetBacku

Obsługą prawną Leszka Czarneckiego ws. Getbacku zajmuje się Roman Giertych (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)
Obsługą prawną Leszka Czarneckiego ws. Getbacku zajmuje się Roman Giertych (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Leszek Czarnecki miał pełną wiedzę na temat sprzedaży przez Idea Bank „toksycznych” obligacji korporacyjnych „GetBacku” – wynika z ustaleń portalu wPolityce.pl, który dotarł do wyjaśnień bliskich współpracowników bankiera, którego obsługą prawną zajmuje się Roman Giertych.

Afera GetBack. Sąd zdecydował ws. aresztowania Czarneckiego

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zdecydował o odroczeniu posiedzenia aresztowego biznesmena Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack –...

zobacz więcej

Jak podaje portal wPolityce.pl, obciążające Leszka Czarneckiego zeznania pochodzą od wysokiej ranki menadżerów Idea Banku i były składane m.in. wiosną 2019 r. „Śledczy nie mają więc żadnych wątpliwości, że Leszek Czarnecki był równocześnie osobą faktycznie podejmującą najważniejsze decyzje związane z bankiem, ale także z innymi powiązanymi z nim podmiotami” – pisze wPolityce.pl.

Portal publikuje też zeznania jednego z wysokich dyrektorów Idea Banku Pawła W. (inicjały zmienione ze względu na dobro śledztwa), z których wynika, że Leszek Czarnecki miał pełną kontrolę i wiedzę na temat transakcji przewyższających 2 mln zł.

„Bez wątpienia osobą, która podejmowała decyzje tak w banku, jak i spółkach wchodzących w skład banku, był i jest Leszek Czarnecki.(...). Patrząc na poziom szczegółowych informacji związanych z sytuacją finansową i realizację biznesplanu w danym roku obrotowym przez banki i spółki z grupy Idea Banku, mogę z całą stanowczością stwierdzić, że żadna transakcja bądź aktywność, która generowałaby przychód na poziomie wyższym niż 2 mln zł, nie mogłaby być niezaraportowana do przewodniczącego rady nadzorczej banku lub rady nadzorczej” – zeznał Paweł W.

Prokuratura zabezpieczyła majątek miliardera Leszka Cz. Wiemy, o jakie kwoty chodzi

Śledczy zabezpieczyli potężną część majątku miliardera Leszka Cz. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, chodzi o mienie o wartości co najmniej...

zobacz więcej

Z innych zeznań, do których dotarł portal wynika z kolei, że Leszek Czarnecki regularnie zwracał się mailowo do podległych mu spółek z prośbą o przekazywanie szczegółowych informacji nt. ich działalności.

Portal wPolityce.pl podał również, że ważne wyjaśnienia złożył były prezes Idea Banku, który wskazał na Czarneckiego jako na pomysłodawcę sprzedaży obligacji GetBack przez bank biznesmena.

„To, że Idea Bank sprzedawał obligacje GetBack w 2018 r., musiała być wówczas według mnie decyzja Leszka Czarneckiego. Nie wiem, dlaczego taką podjął, zwłaszcza że GetBack był co najmniej od marca 2018 r. w złej sytuacji finansowej, co było powszechnie wiadome na rynku” – zeznał były prezes Idea Banku, którego cytuje wPolityce.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej