RAPORT

Pogarda

Unijny budżet a praworządność. Ziobro: Polska powinna użyć weta

Najnowsze

Popularne

Tu nie chodzi o praworządność, to pretekst – ocenia mechanizm powiązania wypłat z unijnego budżetu z zasadami tzw. praworządności minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Propozycję niemieckiej prezydencji określił jako „wymierzoną w podstawowe interesy Polski”. – Niezależnie jakie to powodowałoby konsekwencje Polska powinna mówić jednym głosem: nie zgadzamy się na tak radykalne ograniczenie suwerenności Polski i dlatego składamy weto – podkreślił Ziobro na konferencji prasowej.

Legutko: Weto to broń odpowiednia wobec tej przemocy

Weto, które jest przewidziane w traktatach, zostało wprowadzone jako broń, którą mogą się posługiwać państwa słabsze wobec arbitralnej większości....

zobacz więcej

Na początku listopada między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim wypracowane zostało porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Zbigniew Ziobro przypomniał na konferencji prasowej, że dziś odbędzie się spotkanie Komitetu stałych przestawicieli państw Unii Europejskiej, a za kilka dni odbędzie się Rada Unii Europejskiej.

Ziobro: Tu nie chodzi o praworządność


– Dzisiaj jest ten moment kiedy Polska może skorzystać z prawa weta – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro ocenił, że propozycja prezydencji niemieckiej, jest „wymierzona w suwerenność Polski”. Zdaniem lidera Solidarnej Polski „tu nie chodzi o praworządność, lecz o instytucjonalne polityczne zniewolenie i radykalne ograniczenie suwerenności” naszego kraju.

„Strefa starcia”: Czy unijne pieniądze dla Polski są zagrożone?

Większość w Parlamencie Europejskim dogadała się z niemiecką prezydencją w sprawie powiązania wypłaty środków unijnych z przestrzeganiem zasad...

zobacz więcej

– Mówimy nie, dla tych rozwiązań i wskazujemy, że Polska powinna użyć weta. Nie ma i nie będzie zgody na ten mechanizm, który uderza w nasze interesy – podkreślił Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości wyraził przekonanie, że „zarówno premier Wiktor Orban, jak i premier Mateusz Morawiecki skorzystają z tego uprawnienia”.

„Jednym głosem z całym obozem Zjednoczonej Prawicy”


Na konferencji prasowej Ziobro podkreślał, że cieszy się, że może mówić w tej sprawie jednym głosem z całym obozem Zjednoczonej Prawicy.

– Wysłałem dzisiaj list, który jest teraz w drodze do pana premiera Mateusza Morawieckiego i cieszę się, że mogę mówić jedynym głosem z liderami Prawa i Sprawiedliwości, z premierem Morawieckim (...), z całą naszą koalicją i obozem Zjednoczonej Prawicy – mówił Ziobro.

Podkreślał, że decyzje, o których mowa, dotyczą „spraw zasadniczych” i będą rozstrzygać o tym, co „przez dziesięciolecia będzie odbijać się na jakości życia Polaków”.

List Morawieckiego do szefów unijnych instytucji


W zeszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem budżetu UE na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie powiązana z praworządnością. Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji – przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela, Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także do Angeli Merkel – kanclerz Niemiec, które kierują w tym półroczu pracami Unii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej