RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzieci wrócą do szkół w tym roku? Niedzielski: Nie ma łatwych decyzji

Minister zdrowia był pytany, czy zostaniemy „zamknięci na święta” (fot. Lidia Mukhamadeeva/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń – powiedział „Dziennikowi Gazeta Prawna” minister zdrowia Adam Niedzielski. W jego ocenie rząd nie chce popełnić błędów Czech, gdzie po wakacyjnym poluzowaniu zasad epidemia koronawirusa wróciła ze zdwojoną siłą.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 16.11 – ponad 49 tys. ozdrowieńców

O ponad jedną czwartą mniej nowych zakażeń niż dzień wcześniej odnotowano minionej doby na Mazowszu – wynika z danych Wojewódzkiej Stacji...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Adam Niedzielski był pytany o pojawiające się zarzuty, że raportowana liczba przypadków zakażeń koronawirusem jest regulowana odgórnie, przez zmniejszenie liczby testów.

„O tym, ile mamy wykonywanych w Polsce testów, w przeważającej mierze decyduje liczba zleceń lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Im więcej pacjentów objawowych zgłasza się do przychodni czy na teleporadę, tym więcej testów” – podkreślił minister zdrowia.

Na pytanie, czy zostaniemy „zamknięci na święta”, odparł: „Byłem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka. Ale to nie jest tak, że będziemy podejmować decyzje tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. Przy zajętej w pełni infrastrukturze nawet średnia liczba zachorowań dziennie – powiedzmy 10 tys. – może być sporym problemem”.

Nowa strategia walki z Covid-19. Konferencja ministra zdrowia i cztery kluczowe obszary

Chcemy skoncentrować się na testowaniu pacjentów z objawami – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Na konferencji prasowej w siedzibie resortu...

zobacz więcej

„Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji” – zauważył minister pytany, jakie są szanse na lockdown w święta.

W opinii szefa resortu zdrowia trzeba być bardzo ostrożnym w luzowaniu obostrzeń. „Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo” – podkreślił.

Niedzielski odniósł się także do kwestii powrotu dzieci o szkół, który minister edukacji zapowiadapod koniec listopada. „Jestem z wykształcenia ekonometrykiem i całe życie siedzę w wykresach. Żaden model prognostyczny nie okazał się w pełni skuteczny. Realnie nikt dziś odpowiedzialnie nie odpowie na pytanie o rozwój wypadków w perspektywie dłuższej niż dwutygodniowa” – zaznaczył.

źródło:
Zobacz więcej