RAPORT

Tusk kontra Tusk

W Egipcie odkryto co najmniej 100 sarkofagów i ok. 40 złoconych posągów

To „największy skarb” znaleziony w Egipcie od początku roku (fot. REUTERS/Mohamed Abd El Ghany)
To „największy skarb” znaleziony w Egipcie od początku roku (fot. REUTERS/Mohamed Abd El Ghany)

Egipscy urzędnicy ds. zabytków starożytności ogłosili w sobotę odkrycie co najmniej 100 sarkofagów sprzed ponad 2500 lat, w tym części z mumiami w środku, i ok. 40 złoconych posągów. Odkrycia dokonano na rozległej nekropolii faraonów w Sakkarze, na południe od Kairu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu prezentuje swoje zbiory online [WIDEO]

„Do zobaczenia w muzeum” – to tytuł serii filmów opowiadających o Galerii Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Instytucja nagrała 11...

zobacz więcej

Sarkofagi są w idealnym stanie; to „największy skarb” znaleziony w Egipcie od początku roku – informuje agencja AFP.

Kolorowe, zapieczętowane drewniane trumny i posągi sprzed ponad 2500 lat zostały wystawione prowizorycznie u stóp słynnej piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze. Znalezisko znajdowało się na głębokości 12 metrów.

Archeolodzy otworzyli sarkofag z dobrze zachowaną mumią zawiniętą w tkaninę. Zrobili zdjęcia rentgenowskie, wizualizując struktury starożytnej mumii i pokazując, jak zachowało się ciało – podaje agencja AP.

Śladami polskich królów. Zapraszamy na wirtualny spacer po zamkach królewskich

W tym roku za pośrednictwem transmisji online odwiedzimy Zamek Królewski w Warszawie, historyczne miejsca w Krakowie, Sandomierzu i w Malborku;...

zobacz więcej

Minister ds. zabytków starożytności Chalid el–Anani powiedział na konferencji prasowej, że odkryte przedmioty pochodzą z dynastii Ptolemeuszy, która panowała w starożytnym Egipcie przez około 300 lat – od ok. 320 r. p.n.e. do ok. 30 r. p.n.e. i w tzw. późnym okresie starożytnego Egiptu (ok. 664–332 p.n.e.).

Minister zapowiedział przeniesie znalezionych sarkofagów i posągów do co najmniej trzech muzeów w Kairze, w tym do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które powstaje w pobliżu słynnych piramid w Gizie. Dodał, że władze jeszcze w tym roku ogłoszą kolejne odkrycie na terenie nekropolii w Sakkarze.

„Sakkara nie ujawniła jeszcze wszystkiego, co posiada. To skarb” – powiedział minister podczas ceremonii odsłonięcia sarkofagów.

Polska Opera Królewska zaprasza do świętowania Dnia Niepodległości

Polska Opera Królewska zaprasza do świętowania Dnia Niepodległości przy dźwiękach muzyki staropolskiej. Będzie to muzyka sakralna polskiego baroku.

zobacz więcej

Odkrycie dokonane na słynnej nekropolii jest ostatnim z serii znalezisk archeologicznych w Egipcie. Od września władze starożytności odkryły co najmniej 140 zapieczętowanych sarkofagów, w większości z mumiami, na tym samym obszarze Sakkary.

Sakkara jest częścią nekropolii w starożytnej egipskiej stolicy Memfis, która obejmuje słynne piramidy w Gizie, a także mniejsze piramidy w Abusir, Dahszur i Abu Roasz. W 1979 r. Memfis wraz z całą nekropolią zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Egipt często zachwala swoje odkrycia archeologiczne w nadziei, że pobudzi branżę turystyczną, która zachwiała się po powstaniu ludowym w 2011 r., w wyniku którego obalono autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. Kolejnym ciosem dla sektora w tym roku była pandemia koronawirusa – zwraca uwagę AP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej