RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczerski: Jesteśmy zwycięzcą ery Trumpa w relacjach międzynarodowych

Wynik wyborów w USA wydaje się przesądzony, jednak Donald Trump nie zamierza się łatwo poddać (fot. Arch. PAP/Leszek Szymański)
Wynik wyborów w USA wydaje się przesądzony, jednak Donald Trump nie zamierza się łatwo poddać (fot. Arch. PAP/Leszek Szymański)

Stworzyliśmy dobre, własne instrumenty relacji polsko-amerykańskich takie jak Trójmorze, umowa wojskowa czy kontrakty gazowe – podkreślił podczas VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Tysiące ludzi na ulicach Waszyngtonu. Wielka manifestacja zwolenników Trumpa

Tysiące ludzi zgromadziły się na ulicach Waszyngtonu, by zademonstrować swoje poparcie dla Donalda Trumpa. Manifestacja odbywa się pod hasłem...

zobacz więcej

W sobotę na stronie niezalezna.pl opublikowano relację z panelu dyskusyjnego „Bieżąca polityka zagraniczna w świetle wyborów w Stanach Zjednoczonych”, który odbył się w ramach VI Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”. W panelu udział wzięli: szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wydaje się przesądzony, jednak urzędujący prezydent Donald Trump nie zamierza się łatwo poddać. Według Szczerskiego, wynika to z cech charakterologicznych Trumpa. – Będzie walczył o swoje do końca. Nie sądzę, by była to osoba, która łatwo zejdzie ze sceny. Nie jest to człowiek miękkiego charakteru – ocenił prezydencki minister.

Jak zaznaczył, walka wyborcza Republikanów i Demokratów będzie trwała jeszcze przez najbliższe tygodnie. – Przez najbliższe miesiące będzie toczyć się rozgrywka, równie istotna dla losów politycznych USA, rozgrywka o dwa mandaty senatorskie z Georgii. One nie zostały teraz rozstrzygnięte, 5 stycznia, na krótko przed zaprzysiężeniem prezydenta, będzie dogrywka. Ta rozgrywka zadecyduje o tym, czy Senat pozostanie w rękach Republikanów, co w przypadku demokratycznego prezydenta oznacza pełną możliwość blokowania ważniejszych decyzji prezydenckich, także personalnych. Jeśli byłoby tak, że Demokraci zdobywają Senat, daje to pełną kontrolą Demokratom nad obiema izbami parlamentu i Białym Domem – podkreślił Szczerski.

Wybory w USA. AP, CNN: Amerykanie wybrali prezydenta

Associated Press (AP) podała informację o ostatecznym zwycięstwie Joe Bidena w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Według agencji...

zobacz więcej

W jego ocenie, po objęciu prezydentury przez Joe Bidena, możemy powrócić do „standardu relacji Polska–USA sprzed okresu Duda-Trump”, co wyrażać się może m.in. w częstotliwości spotkań bilateralnych między głowami państw. Jak zaznaczył Szczerski, ów standard zakładał maksymalnie dwa spotkania na kadencję prezydenta USA. – Nigdy w przeszłości nie było tak intensywnych kontaktów (na linii Polska–USA), jak w ostatnich 4 latach. Było to nadzwyczajne – ocenił szef gabinetu prezydenta.

„Jesteśmy zwycięzcą ery Trumpa w relacjach międzynarodowych”

Szczerski dodał, że obecnie Trump jest krytykowany przez media lewicowo-liberalne, jednak „cztery lata temu wszyscy chcieli mieć dobre relacje z Donaldem Trumpem”.

– Pamiętamy wycieczki, awanse, jakie czynili przywódcy europejscy, aby mieć strategiczne relacje z administracją Donalda Trumpa. To się większości stolic europejskich nie udało. Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie i Andrzej Duda jest jednym z niewielu przywódców, którzy potrafili skutecznie nawiązać dobre, twórcze i skuteczne relacje z USA – mówił prezydencki minister.

– Jesteśmy zwycięzcą ery Trumpa w relacjach międzynarodowych. (...) Stworzyliśmy dobre, własne instrumenty relacji polsko–amerykańskich: Trójmorze, umowa wojskowa, kontrakty gazowe. Mieliśmy atuty i stworzyliśmy relacje wyjątkowe, jeśli chodzi o intensywność i skuteczność – dodał Szczerski.

Donald Trump: Sfałszowane wybory!

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze, że wybory były sfałszowane. Jego prawnicy składają skargi sądowe, a agencja Reutera...

zobacz więcej

Jego zdaniem, to pokazuje stawkę wyborów prezydenckich w Polsce w 2015 r., kiedy Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego. – Komorowski dołączyłby do tego samego grona obrażonych na Donalda Trumpa przywódców europejskich i Polska nie miałaby tych wszystkich osiągnięć, które ma dzisiaj. To nie jest tak, że one musiały nastąpić, to nieprawda. Nie byłoby Trójmorza, dywersyfikacji gazu, umowy wojskowej – to nie zdarzyłoby się za każdego prezydenta Polski – podkreślił prezydencki minister.

„Polska będzie silna, albo nie będzie jej wcale”

Zbigniew Rau stwierdził, że niezależnie od sytuacji w USA i sytuacji na świecie, „imperatyw polskiej polityki jest ciągle ten sam”. – Polska będzie silna, albo nie będzie jej wcale – oświadczył szef MSZ.

– Temu musi być podporządkowana polska polityka zagraniczna – zaznaczył minister.

– Wyznaczają ją trzy wektory. Pierwszy – wektor natury geopolitycznej. Jesteśmy w Europie Środkowo–Wschodniej, to albo jesteśmy w stanie historycznie ulegać konstelacjom geopolitycznym dla nas niekorzystnych i stajemy się słabi, albo jesteśmy w stanie kształtować geopolitykę, tak jak ma to miejsce obecnie, gdy realizuje się Inicjatywa Trójmorza – mówił Rau.

– Drugi wektor łączy się z naszym amerykańskim sojusznikiem, obecnością wojskową i gospodarczą w tym regionie. Cieszymy się, że w czasie sprawowania władzy przez obecną administrację (w Waszyngtonie) zrobiliśmy ogromny postęp koncepcyjny. Uzmysłowiono sobie w Polsce i w USA, jak szeroki jest wspólny mianownik polsko-amerykański. Trzeci wektor – wynika z naszej obecności w Unii Europejskiej – podkreślił szef MSZ.

Jednym z wyzwań stojących przed Polską będzie utrzymanie dynamicznych procesów realizacji projektu Trójmorza. – Pojawiają się pewne zagrożenia, możemy spodziewać się nacisków na rozmycie tego projektu, większej ingerencji Unii Europejskiej – ocenił Rau. Jak dodał, mimo możliwej zmiany w Białym Domu, „zasadnicze interesy w kwestiach bezpieczeństwa militarnego i energetycznego będą postrzegane tak samo”. Różnice mogą pojawić się za to w kwestiach ideologicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej