RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Deszcz meteorytów. Sprawdź kiedy je obserwować

Przy dobrej pogodzie będzie można je zaobserwować gołym okiem (fot. Xue Bing/VCG via Getty Images)

Druga połowa listopada zapowiada się na niebie magicznie. Przed nami m.in. deszcz meteorytów z roju Leonidów. Według naukowców mają być widoczne do końca miesiąca.

Amerykański Falcon 9 jednak dziś nie wystartuje. Podano przyczynę

Start amerykańskiej rakiety kosmicznej Falcon 9 przesunięto z soboty na niedzielę ze względu na trudne warunki pogodowe.

zobacz więcej

W tym roku Leonidy oferują możliwość zobaczenia około 15 meteorów na godzinę w nocy z 16 na 17 listopada, kiedy maleńki pas księżyca nie będzie ich zasłaniał. Deszcz ten wywodzi się z komety 55P / Tempel-Tuttle. Leonidy można będzie oglądać do końca miesiąca.

Z kolei 30 listopada br. o godz. 9:29 będziemy mogli zobaczyć pełnię Księżyca, a chwilę później o godz. 9:43 półcieniowe-częściowe zaćmienie Księżyca.

W jaki sposób dostrzec te zjawiska ?

Aby ujrzeć meteory najlepszą strategią będzie wyruszenie wczesnym rankiem przed świtem. Przy dobrej pogodzie będzie je można zaobserwować bez używania specjalnego sprzętu. Co więcej, nie jest konieczne skupianie się na określonym obszarze nieba.

Jeśli uda nam się ustalić położenie konstelacji Lwa, meteory z roju Leonidów będą właśnie w tej części nieba i będą się rozchodzić na zewnątrz - jak szprychy w kole. W tym samym czasie możemy na niebie dostrzec także północne i południowe Taurydy w gwiazdozbiorze Byka. Rój, którego aktywność to zazwyczaj 5 meterów na godzinę.

źródło:
Zobacz więcej