RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

EnergaCamerimage online. „Mimo pandemii, postanowiliśmy festiwal zrealizować”

Mimo, że jest pandemia, postanowiliśmy ten festiwal zrealizować — powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Toruniu dyrektor festiwalu filmowego EnergaCamerimage Marek Żydowicz. 28. festiwal odbędzie się w dniach 14-21 listopada. W tym roku przyjmie formę online.

„Dziady” Teatru „Wierszalin” 17 listopada w TVP Kultura!

TVP Kultura rozpocznie emisję przedstawień Teatru Telewizji w soboty, ponadto poszerzy ofertę programową we wtorkowym paśmie teatralnym. 14...

zobacz więcej

– Mimo, że jest pandemia, postanowiliśmy ten festiwal zrealizować. Od początku roku przygotowywaliśmy się na różne ewentualności. Mieliśmy do niedawna cichą nadzieję, że festiwal odbędzie się także w wersji stacjonarnej. Jednak obiektywne uwarunkowania, z którymi trudno się nie zgodzić powodują, iż festiwal będzie realizowany wyłącznie online – mówił Żydowicz.

Dodał, że w tym roku fanom kina zostanie zaprezentowanych 175 filmów. W konkursie głównym zmierzy się 12 produkcji. Łącznie będzie 10 konkursów.

– Nic się nie zmieniło w stosunku do tego, co do tej pory na festiwalu realizowaliśmy. Zapraszam na festiwal online — do Torunia, do Polski. Nie dajmy się złamać przyzwyczajeniom, które narzuca na nas coraz bardziej zaraza, ale róbmy to mądrze i ostrożnie — z zabezpieczeniem własnego życia i życia najbliższych – podkreślił dyrektor i twórca festiwalu.

Wkrótce ogłoszenie laureatów Nagrody Mediów Publicznych

Laureaci Nagrody Mediów Publicznych – w kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz – zostaną ogłoszeni 16 listopada. Wśród nominowanych znalazł się szef...

zobacz więcej

Dodał, że poza konkursem głównym będą konkursy debiutów operatorskich i reżyserskich, filmów polskich, studenckich, dokumentalnych — krótkich i długich, wideoclipów, filmów reklamowych UE.

– W pokazach festiwalowych, prezentacjach, rozmowach z twórcami będzie można uczestniczyć w internecie. Będą się one odbywały w technologii 3D – wskazał Żydowicz. Jego zdaniem zorganizowanie festiwalu online, które musiało być prowadzone równolegle z przygotowaniami wersji stacjonarnej, wcale nie jest dla ekipy tworzącej imprezę łatwiejsze, bo wymaga m.in. niezwykle przemyślanych działań logistycznych, często w zakresach wcześniej nieznanych czy nierozpoznanych.

Kazimierz Suwała, p.o. dyrektora Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, wymienił twórców, którzy mieli w tym roku przyjechać do Torunia m.in. George'a Clooneya, Spike'a Lee i Viggo Mortensena. Dodał, że obostrzenia wymuszone przez rozwój epidemii umożliwią tylko, albo aż, kontakt z tymi osobami za pośrednictwem sieci i nowoczesnych technologii.

Na budowę Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu została przeznaczona znacząca kwota z unijnego budżetu. Wiceminister kultury Jarosław Sellin przekazał w lipcu br., że nowe środki zostały uzyskane na szczycie unijnym „w ramach negocjacji budżetu na lata 2021-27". Premier Mateusz Morawiecki wynegocjował na szczycie 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro mają stanowić granty, a 360 mld euro pożyczki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej