RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krwawy bilans walk o Górski Karabach. Ofiar są tysiące

Armenia poinformowała, że od 27 września do 9 listopada zginęło co najmniej 2300 jej żołnierzy (fot. PAP/EPA/VAHRAM BAGHDASARYAN / PHOTOLURE)
Armenia poinformowała, że od 27 września do 9 listopada zginęło co najmniej 2300 jej żołnierzy (fot. PAP/EPA/VAHRAM BAGHDASARYAN / PHOTOLURE)

Armenia poinformowała w sobotę, że co najmniej 2300 jej żołnierzy zginęło w walkach o Górski Karabach, które trwały od 27 września do 9 listopada. Według Erywania zginęło także 50 cywilów armeńskich.

Armenia: protesty przeciwko porozumieniu ws. Górskiego Karabachu

Armeńska policja aresztowała w Erewaniu lidera opozycji Gagika Carukjaniego i kilku innych, którzy próbowali zorganizować wiec, żądając od premiera...

zobacz więcej

„Obecnie mamy 2317 ciał zabitych żołnierzy, w tym niektórzy nie są jeszcze zidentyfikowani” – oświadczyła na Facebooku rzeczniczka ministerstwa zdrowia Armenii Alina Nikogosjan. Dodała jednak, że proces wymiany ciał żołnierzy z Azerbejdżanem dopiero się rozpoczął.

Ze swojej strony Baku nie podało liczby zabitych żołnierzy azerskich, poinformowało jedynie o 93 cywilach, którzy zginęli podczas działań wojennych.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że w działaniach zbrojnych w Górskim Karabachu zginęły ponad cztery tysiące ludzi, ponad osiem tysięcy zostało rannych, a uchodźców są dziesiątki tysięcy.

W nocy z 9 na 10 listopada premier Armenii Nikol Paszynian poinformował o podpisaniu trójstronnego porozumienia z Putinem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Na mocy porozumienia działania bojowe w Karabachu zostały przerwane, a strony przeprowadzają wymianę jeńców. Część terytoriów Karabachu przeszła pod kontrolę Azerbejdżanu.

Na linii rozgraniczenia pomiędzy siłami armeński i azerskimi zostały wprowadzone rosyjskie siły pokojowe i rozmieszczone wzdłuż tzw. korytarza laczyńskiego, łączącego Armenię z Górskim Karabachem.

źródło:

Zobacz więcej