RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Niedzielski: mamy „plan naprawczy”, jak po epidemii poprawić dostępność do świadczeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Minister zdrowia Adam Niedzielski (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Mamy opracowany „recovery plan”, czyli „plan naprawczy”, który ma pozwolić na nadgonienie zaległości zdrowotnych, jakie powstają w związku z trwającą epidemią w opiece zdrowotnej i udzielanych świadczeniach – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski: Tylko te szczepionki, które przejdą badania kliniczne, będą stosowane

Tylko te szczepionki przeciwko Covid-19, które przejdą badania kliniczne i będą miały standardowe dopuszczenie będą stosowane w Polsce, żadnych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Plan – jak poinformował – będzie obejmował m.in. zdjęcie limitów z całej specjalistyki.

Polska Agencja Prasowa zapytała szefa resortu zdrowia o to, jak zamierza zniwelować problem ograniczonej dostępności do opieki zdrowotnej, pogłębiany przez trwającą epidemię i koncentrowanie sił głównie na walce z covid-19.

– Mamy przygotowany tzw. recovery plan, który zawiera trzy fundamentalne kroki – poinformował minister.

Pierwszy punkt – jak wskazał - dotyczy programu badań profilaktycznych. – To pokaże, jak będzie wyglądał stan zdrowia na wyjściu z epidemii. Aktualnie dostępność do lekarzy jest niestety ograniczona, ale także nasza skłonność do uczęszczania do lekarzy jest mniejsza – stwierdził Niedzielski.

Rządowy zespół ds. szczepionki spotka się z ekspertami firmy AstraZeneca

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że rozmawiał z kierownictwem firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca, która pracuje nad szczepionką...

zobacz więcej

Drugim elementem – jak zapowiedział – będzie uwolnienie od limitów całej specjalistyki.

– Po to, by z jednej strony dać pewne bodźce finansowe lekarzom, a z drugiej spowodować, by kolejki do lekarzy specjalistów były jak najszybciej obsługiwane, jak najszybciej likwidowane – wyjaśnił.

Minister przekazał, że trzecim elementem „recovery planu” będzie rozbudowa krajowej sieci onkologicznej i przygotowanie takiej samej konstrukcji w zakresie chorób kardiologicznych.

– Chodzi o to, by w zakresie tych dwóch kategorii chorób, dwóch priorytetów, które w największym stopniu decydują o zdrowiu całej populacji, zadziałać prewencyjnie – podkreślił.

Kolejnym obszarem, jak poinformował, będzie zwiększenie nacisku na naprawę psychiatrii.

– Chcemy wrócić do działań, które zatrzymała pandemia, czyli przede wszystkim organizacji poradnictwa psychicznego na poziomie lokalnym, choćby zespołów środowiskowych. Na pewno do tego wrócimy i będziemy ten program naprawy psychiatrii rozbudowywać – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej