RAPORT

Pogarda

Biedroń uderza w Trzaskowskiego. „Nic nie zrobił w ramach karty LGBT”

Prezydent Warszawy został oskarżony o brak konkretnych działań na rzecz LGBT (fot. PAP/Piotr Nowak)
Prezydent Warszawy został oskarżony o brak konkretnych działań na rzecz LGBT (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nic nie zrobił w ramach podpisanej przez siebie karty LGBT. To jest takie typowe dla PO, dużo słów, mało czynów – powiedział lider Wiosny Robert Biedroń. W ocenie polityków Lewicy w Warszawie poza gestami nie są podejmowane żadne działania, na przykład w sprawie hostelu dla osób LGBT.

„Tęczowa” akcja Trzaskowskiego. „Dopiero co zwolnił zdeklarowanego geja” [WIDEO]

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w poniedziałek w wielu miastach Polski budynki i obiekty reprezentacyjne zostaną podświetlone...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Rafał Trzaskowski poinformował w piątek na Twitterze, że Warszawa weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Tolerancji. „Tam, gdzie nie ma dialogu i tolerancji, pojawiają się nienawiść i agresja. Wraz z samorządowcami z Polski i Europy wyrażamy solidarność z ofiarami dyskryminacji” – napisał.

W ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji w najbliższy poniedziałek reprezentacyjne budynki szeregu polskich miast zostaną podświetlone na tęczowo. W stolicy będzie to Pałac Kultury i Nauki oraz Most Śląsko-Dąbrowski. W warszawską odsłonę włączą się także placówki dyplomatyczne, kulturalne i organizacje pozarządowe. Biedroń odnosząc się do wpisów Trzaskowskiego ocenił, że to jest „ładny gest”.

– W czasach ciemności i wszechogarniającej szarości podświetlenie budynków na pewno jest ważne i to jest też gest, ale tu mamy sporo gestów, a mało czynów – powiedział PAP europoseł. – Wolałbym, żeby Rafał Trzaskowski zabrał się do roboty i zaczął wykonywać swoją pracę, na którą umówił się z warszawiakami i warszawiankami, a umówił się na realizację m.in. karty LGBT, z której praktycznie nic nie zrobił – podkreślił polityk.

Biedroń zwrócił także uwagę, że prezydent Warszawy chwalił się podpisaniem karty LGBT i wykorzystywał ten fakt w kampanii wyborczej. – W praktyce, i na to zwracają uwagę przede wszystkim organizacje pozarządowej, nic nie zrobił – zauważył. – To jest takie typowe dla Platformy Obywatelskiej – dużo słów, mało czynów – dodał.

Podkreślił, że w karcie LGBT znajduje się m.in. utworzenie hostelu interwencyjnego, w którym osoby potrzebujące mogłyby znaleźć dla siebie miejsce, ale też centrum społecznościowe czy monitoring przestępstw. Wymienił też kwestie związane ze szkolnictwem, aby w szkole powstawały programy, które miałyby uświadamiać o kwestiach związanych z agresją i z dyskryminacją. – To są ważne rzeczy, z których Rafał Trzaskowski nic nie wypełnił – zaznaczył.

Strategia LGBTIQ. „Wykracza poza obwarowane traktatami granice działania Unii”

Strategia KE ws. osób LGBTIQ to próba wykraczania poza traktaty i narzucania krajom pewnego wzorca wartości – uważa europoseł PiS Zdzisław...

zobacz więcej

Dymisja Rabieja


– Umówiono się na powołanie pełnomocnika, albo pełnomocniczki ds. społeczności LGBT+, a Rafał Trzaskowski zamiast tego zdymisjonował wiceprezydenta Pawła Rabieja, który dla środowiska był ważnym także symbolicznie, nie tylko praktycznie, sojusznikiem – powiedział Biedroń.

Jak ocenił, w stolicy dzieją się rzeczy, które niepokoją społeczność LGBT. – Chcielibyśmy znać odpowiedzi, co Rafał Trzaskowski zamierza z tym robić i w jakim kierunku to będzie zmierzało. Rozumiem, że on się boi, ale jak się podpisuje taką kartę, to albo się ją realizuje, albo się z niej wycofuje i mówi: +sorry, ale nie mam odwagi jej realizować, nie mam siły, boję się+ i podać jakieś powody, a nie mamić środowisko, że się jest otwartym i chce się w jakiś sposób pomagać. Minęło już sporo czasu, karta została podpisana w 2018 roku i chcielibyśmy, żeby w końcu była realizowana – mówił Biedroń.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony na całym świecie 16 listopada. Został ustanowiony w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej