RAPORT

Pogarda

Do przechowywania szczepionek przeciwko COVID-19 wystarczy zwykła lodówka

Ogłoszenie 90-proc. skuteczności szczepionki firmy Pfizer wywołało ekscytację na całym świecie (fot. PAP/EPA/BIONTECH SE)
Ogłoszenie 90-proc. skuteczności szczepionki firmy Pfizer wywołało ekscytację na całym świecie (fot. PAP/EPA/BIONTECH SE)

Najnowsze

Popularne

Szczepionki oparte na technologii mRNA, takie jak szczepionka firm Pfizer i BioNTech, mogą być przechowywane w zwykłej lodówce co najmniej przez trzy miesiące – ogłosiła firma CureVac. Natomiast naukowcy z Imperial College London poinformowali, że ich szczepionka pozostaje stabilna po pięciu miesiącach przechowywania w lodówce.

Koronawirus na plecaku, ubraniach, wózkach? Ekspert: Dezynfekcja to podstawa

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Ogłoszenie 90-proc. skuteczności szczepionki firmy Pfizer wywołało ekscytację na całym świecie. Nieco osłabił ją fakt, że firma zaleca transport i przechowywanie szczepionki w bardzo niskiej (minus 70 stopni Celsjusza) temperaturze. Wymaga to specjalnych chłodziarek i nawet w wysoko rozwiniętych krajach przysparza prowadzących do wzrostu kosztów i strat trudności technicznych.

Szczepionka Pfizera oparta jest na naśladującym materiał genetyczny wirusa mRNA. Pod jego wpływem organizm wytwarza charakterystyczne białka, które uczy się rozpoznawać układ odpornościowy. Mająca siedzibę w Niemczech firma biofarmaceutyczna CureVac, opracowująca szczepionkę opartą na tej samej technologii mRNA, wykazała, że preparat CVnCoV przechowywany w zwykłej lodówce (w temperaturze +5 stopni Celsjusza) pozostaje stabilny co najmniej przez 3 miesiące, a w temperaturze pokojowej do 24 godzin.

Standardowe wymagania International Council for Harmonisation of Technical Requirements for Pharmaceuticals for Human Use (ICH) dla szczepionek spełniała zarówno próbka przechowywana przez trzy miesiące w temperaturze minus 60, jak i plus 5 stopni Celsjusza.

W przypadku szczepionki opracowanej przez Imperial College w Londynie stabilność preparatu udało się zachować po pięciu miesiącach przechowywania w lodówce.

Dzięki mniejszym wymaganiom dotyczącym temperatur szczepionka mogłaby być łatwiej dystrybuowana, przy mniejszych kosztach i stratach, co ułatwiłoby jej szerokie wykorzystanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej