RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykański Falcon 9 jednak dziś nie wystartuje. Podano przyczynę

Rakieta wyniesie w przestrzeń kapsułę Crew Dragon, która ma stanowić konkurencję dla rosyjskich wahadłowców (fot. Reuters Joe Skipper)

Start amerykańskiej rakiety kosmicznej Falcon 9 przesunięto z soboty na niedzielę ze względu na trudne warunki pogodowe.

Falcon 9 z załogą leci na ISS. NASA liczy na komercjalizację operacji kosmicznych

Amerykańska agencja NASA i SpaceX przygotowują się do „historycznego lotu” Falcona 9. W sobotę rakieta wraz z załogą ma zostać wysłana na...

zobacz więcej

Rakieta z kapsułą Crew Dragon, wyprodukowana przez spółkę SpaceX Elona Muska, wystartuje z NASA Kennedy Space Centrum w Cape Canaveral na Florydzie w niedzielę o 19.27 czasu lokalnego, czyli w poniedziałek o 01.27 naszego czasu.

Na pokładzie znajdą się trzej Amerykanie i Japończyk.

Pierwsza misja operacyjna SpaceX rozpocznie się po 8-godzinnym locie.

Administrator NASA Jim Bridenstine powiedział, że „historia rozpocznie się, gdy załoga wyląduje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.

Urzędnicy NASA ostatecznie zatwierdzili projekt Crew Dragon na początku tego tygodnia, kończąc tym samym prawie 10-letni okres prac nad SpaceX w ramach publiczno-prywatnej współpracy.

W 2014 roku NASA podpisało umowy ze SpaceX oraz Boeingiem na budowę kapsuły kosmicznej, konkurencyjnej wobec rosyjskiego wahadłowca.

źródło:
Zobacz więcej