RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Będzie dwukrotnie większy od Polski. Rezerwat morski wokół odległego archipelagu

Populacja Tristan da Cunha liczy 250 osób (fot. Imaggeo Kasra Hosseini CC-BY)

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski – ogłosił brytyjski rząd. Ochroną objęty zostanie fragment oceanu o powierzchni 687 tys. km kw., czyli ponad dwukrotnie większy od terytorium Polski.

Naukowcy badają głębinowy świat ośmiornic [WIDEO]

Naukowcy opublikowali nagranie z eksploracji świata ośmiornic na głębokości ponad 3100 m w Narodowym Rezerwacie Morskim Monterey Bay u wybrzeży...

zobacz więcej

Na obszarze tym zabronione będą połowy, a także wszelka inna działalność szkodliwa dla środowiska, jak odwierty głębinowe czy pozyskiwanie piasku z dna morskiego. Rybołówstwo prowadzone w zrównoważony sposób będzie możliwe tylko na 10 proc. wód wokół archipelagu, a zajmować się będzie mogła nim tylko lokalna - bardzo nieliczna - ludność.

Najbardziej oddalony


Tristan da Cunha to najbardziej oddalony od innych zamieszkanych miejsc na Ziemi archipelag. Od najbliższego zamieszkanego miejsca - Wyspy św. Heleny - dzielą go 2 434 km, a od wybrzeży Afryki - 2 816 km. Na wyspach nie ma lotniska, a jedynym sposobem dostania się tam jest sześciodniowa podróż statkiem z RPA. Cała populacja Tristan da Cunha liczy ok. 250 osób.

Archipelag ma za to bogatą florę i faunę. W wodach wokół wysp żyją wieloryby, rekiny, foki, zaś na samych wyspach gniazda zakłada 25 gatunków ptaków, z czego cztery występują tylko tam i są zagrożone wyginięciem: albatros atlantycki, albatros żółtodzioby, burzyk atlantycki i burzyk okularowy.

Program błękitnego pasa


Utworzenie rezerwatu morskiego wokół Tristan da Cunha jest częścią ogłoszonego przez brytyjski rząd programu błękitnego pasa - stworzenia rezerwatów morskich wokół większości brytyjskich terytoriów zamorskich.

Wraz z rejonem wokół Tristan da Cunha, ochroną objęty jest od teraz obszar oceanów o powierzchni 4,3 mln km kw. - to 17 razy więcej niż wynosi powierzchnia Wielkiej Brytanii i ok. 1 proc. całkowitej powierzchni oceanów na Ziemi.

źródło:

Zobacz więcej