RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zdemolowano kościół w Szwecji

W kościele pw. Chrystusa Króla w Goeteborgu w Szwecji doszło do wandalizmu (fot. FB/Andrew Raymond Wadsworth)
W kościele pw. Chrystusa Króla w Goeteborgu w Szwecji doszło do wandalizmu (fot. FB/Andrew Raymond Wadsworth)

W Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji nieznani sprawcy zdemolowali w piątek po południu rzymskokatolicki kościół pw. Chrystusa Króla. Akt wandalizmu potępił biskup Sztokholmu. Incydent został zgłoszony na policję. W świątyni odprawiana jest też msza święta w języku polskim.

Gangi przejęły europejskie miasto. Lokalne służby są bezradne

W Goeteborgu walczące ze sobą gangi przejmują funkcję policji, kontrolując wjeżdżające do ich dzielnic samochody. Lokalne służby są bezradne, a...

zobacz więcej

Zniszczony został ołtarz główny, z którego zrzucono meble, lichtarze, szaty liturgiczne oraz obrus. Wandale porozrzucali śpiewniki, a przy pomocy gaśnicy przeciwpożarowej próbowali zgasić świece, niszcząc wnętrze kaplicy, w której wspomina się zmarłych.

„Jestem zszokowany złością, jaka temu towarzyszyła. Mogę znieść, że ludzie nie lubią Kościoła katolickiego, ale okazywanie tego w taki sposób jest mocno niewłaściwe” – podkreślił w rozmowie z gazetą „Goeteborgs-Posten” ksiądz Tobias Unnerstal.

Biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius napisał w oświadczeniu, że „wiadomość (o wandalizmie) przyjął z żalem i przerażeniem”. Wezwał wiernych do modlitwy.

O profanacji poinformowana została policja, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Na razie nikt nie został zatrzymany, nie ma także podejrzanych. W pobliżu kościoła zwiększono patrole.

Tydzień temu z tego samego kościoła skradziono znajdujący się na ołtarzu krucyfiks.

W kościele pw. Chrystusa Króla odprawiane są msze także w języku polskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej