RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Ruszyły badania geologiczne związane z budową farmy wiatrowej na Bałtyku

Moc z farmy wiatrowej na Bałtyku będzie wyprowadzana całkowicie pod ziemią (fot. Shutterstock/Tom Buysse)

PKN Orlen rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza farmy wiatrowej, która ma powstać na Bałtyku. Dzięki temu będzie można wytyczyć podziemną trasę kablową z morza do stacji elektroenergetycznej położonej na lądzie – podał koncern.

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko projekt energetyczny

Morska energetyka wiatrowa będzie wielkim impulsem gospodarczym dla Polski – powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Projekt...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił PKN Orlen w informacji o przygotowaniach do budowy farmy wiatrowej, pomiary zostaną wykonane w gminie Choczewo, gdzie powstanie infrastruktura przesyłowa.

„Koncern rozpoczął lądowe badania geologiczne na trasie przyłącza morskiej farmy wiatrowej. Prowadzone prace pozwolą na wytyczenie podziemnej trasy kablowej wyprowadzającej moc z morza do stacji elektroenergetycznej, zlokalizowanej na lądzie” – przekazał w piątek PKN Orlen.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że budowa farmy wiatrowej na Bałtyku jest jedną z kluczowych inwestycji przybliżających koncern do strategicznego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. „Mimo trudnych warunków epidemicznych nie zwalniamy tempa i trzymamy się założonego harmonogramu” – zaznaczył Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Szef koncernu przypomniał, że do 2030 r. PKN Orlen zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią spółce i jej grupie kapitałowej „redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe”.

„Inwestując w zieloną energię budujemy również pozycję Orlenu jako lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej” – dodał.

Powstanie największa farma wiatrowa w Polsce

Zlokalizowana na Pomorzu farma Potęgowo składać się będzie z 81 turbin wiatrowych. Dzięki temu projektowi emisje mają zostać zredukowane o ponad...

zobacz więcej

PKN Orlen wyjaśnił, że moc z farmy wiatrowej na Bałtyku będzie wyprowadzana całkowicie pod ziemią, zarówno na morskim, jak i lądowym odcinku przyłącza, a prowadzone obecnie na lądzie badania geologiczne pozwolą na określenie optymalnej trasy kablowej przyłącza. W pierwszym etapie wykonane zostaną badania geofizyczne w technologii tomografii elektrooporowej, a ich wyniki pozwolą na wstępne rozpoznanie warunków gruntowych.

„W kolejnej fazie przy pomocy specjalistycznego sprzętu wykonane zostaną odwierty o głębokości do kilkudziesięciu metrów, z których pobrane zostaną próbki do analizy parametrów geotechnicznych. Równolegle prowadzone będą też badania geofizyczne na wodach płytkich Bałtyku” – zapowiedział PKN Orlen.

Koncern przekazał, że prace związane z przygotowaniem trasy przyłącza kablowego prowadzi na jego zlecenie firma ENPROM, która odpowiada za część projektową i uzyskanie pozwolenia na budowę dla niezbędnej infrastruktury. Kontrakt, jak podano w komunikacie, obejmuje przygotowanie przyłącza zarówno na odcinku morskim – od farmy do brzegu, jak i na lądowym – od brzegu do stacji elektroenergetycznej, skąd dalej „zielona energia” trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Prezes PGNiG: Na inwestycje w OZE grupa zamierza przeznaczyć do 4 mld zł

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza przeznaczyć do 4 mld zł na zbudowanie segmentu Odnawialnych Źródeł Energii i docelowo chce w...

zobacz więcej

PKN Orlen wspomniał, że w ramach prac przygotowawczych do budowy farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim zrealizowano już m.in. wstępne pomiary dna morskiego i badania środowiskowe dla obszaru farmy. Na ich podstawie koncern złożył już raport środowiskowy i obecnie czeka na decyzję środowiskową dla morskiego obszaru inwestycji.

„To dokument, który stanowi podstawę to rozpoczęcia procedury ubiegania się o pozwolenie na budowę” – zaznaczył koncern.

Jednocześnie PKN Orlen podkreślił, iż na morzu prowadzone są dodatkowe badania i niezbędne pomiary wietrzności, które zostaną wykorzystane przez projektanta farmy; dokumentacja będzie zawierała m.in. analizy rozmieszczenia turbin na morzu oraz założenia dotyczące przewidywanej produktywności farmy, pomoże także doprecyzować kosztorys inwestycji i jej harmonogram.

źródło:

Zobacz więcej