RAPORT

Pogarda

Trzaskowski zapowiada kolejną akcję LGBT. Ostra odpowiedź PiS i Lewicy

Rafał Trzaskowski (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rafał Trzaskowski (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że już w poniedziałek najważniejsze budynki w mieście zostaną podświetlone w „tęczowych barwach”. – Myślę, że najpierw powinien zająć się sprawą walki z COVID-em. Nie ma już tej osoby, która zajmowała się problemem koronawirusa w stolicy – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Cezary Jurkiewicz, przewodniczący klubu radnych PiS. Na zapowiedź Trzaskowskiego ostro zareagowała też Lewica.

Fogiel: Zarzuty Trzaskowskiego ws. Marszu Niepodległości są absurdalne

Zarzuty Rafała Trzaskowskiego ws. Marszu Niepodległości są absurdalne, sugerują brak kontaktu z rzeczywistością – tak Radosław Fogiel (PiS) odniósł...

zobacz więcej

„Tam, gdzie nie ma dialogu i tolerancji, pojawiają się nienawiść i agresja” – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski. Gospodarz stolicy poinformował, że wraz z samorządowcami z Polski i Europy chcą wyrazić solidarność z ofiarami dyskryminacji. „16 listopada w Międzynarodowy Dzień Tolerancji, podświetlimy w tęczowych barwach reprezentacyjne budynki w naszych miastach” – zapowiedział.

Pod apelem w związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji podpisali się prezydenci: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, miasta stołecznego Warszawy oraz Wrocławia.

Jak czytamy w wydanym w tej sprawie dokumencie, prezydenci i burmistrzowie miast planują okazać solidarność ze wszystkimi, którzy na co dzień borykają się z wykluczeniem, dyskryminacją i nierównym traktowaniem.

„Tymi, których głos wymaga wzmocnienia i tymi, którzy z determinacją walczą o swoje prawa stając się obiektem ataków werbalnych, a w ostatnim czasie również fizycznych. Uważamy, że każdy obywatel naszych małych ojczyzn ma takie same prawa i obowiązki, niezależnie od narodowości, wyznawanej religii, poglądów politycznych, pochodzenia czy orientacji seksualnej” – zaznaczyli.

Jakie są priorytety mieszkańców?

Wulgarne i seksistowskie ataki Sikorskiego. To wstyd dla nas wszystkich

Niesmak i zażenowanie dominowały wśród Polaków, gdy na przestrzeni lat dobiegały nas cytaty Radosława Sikorskiego o „robieniu laski Amerykanom” czy...

zobacz więcej

– Myślę, że pan prezydent najpierw powinien zająć się sprawą walki z COVID-em. Nie ma już tej osoby, która zajmowała się problemem koronawirusa w stolicy. Rafał Trzaskowski przekazał te obowiązki innym zastępcom, ale sam osobiście powinien zaangażować się w tą sprawę – ocenia Cezary Jurkiewicz.

Przewodniczący klubu radnych PiS mówi, że zdrowie, bezpieczeństwo i życie warszawiaków są najistotniejsze.

– Gdy uda się pomóc pacjentom i borykającymi się z problemami przedsiębiorcom, prezydent mógłby się zająć tym, co łączy, a nie co dzieli. To kolejna wrzutka w celu skłócenia społeczeństwa. Jedni obywatele popierają takie środowiska, a drudzy zupełnie inne. Takie działania powodują tylko zamieszanie, a my w dobie pandemii potrzebujemy jedności – stwierdza.

Dodaje, że „warszawiacy powinni czuć się zaopiekowani przez ratusz i oczekują działań, które łączą zamiast dzielić”.

Zmiany w Warszawie. Będzie drożej niż w Berlinie

Warszawa, Poznań i Kielce to niektóre miasta, gdzie mieszkańcy muszą się przygotować na podwyżki opłat za wywóz śmieci. Zdaniem części radnych, w...

zobacz więcej

Jurkiewicz: W ratuszu wewnętrzne przepychanki partyjne


Zdaniem polityka PiS, Trzaskowski działa w ten sposób, aby rozszerzać swój elektorat. W rozmowie z portalem tvp.info przekonuje, że zachowanie wiceszefa PO to kolejny „ukłon w lewą stronę elektoratu”.

– Po dramatycznych wydarzeniach związanych ze Strajkiem Kobiet, również przy udziale Rafała Trzaskowskiego, emocje społeczne są niezwykle rozhuśtane. Trzaskowski próbuje się teraz pokazać jako człowiek, który rozumie wszystkich wyborców po tamtej stronie – stwierdza Jurkiewicz.

Polityk przypomina, że w kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami prezydent Warszawy deklarował, że być może sam pójdzie na Marsz Niepodległości.

– Dziś się z tego śmiejemy, bo wiemy jak się ostatecznie zachował, ale w kampanii walczył nawet o tych wyborców. Ja czekam na informację, kto po wyrzuceniu Pawła Rabieja zostanie wskazany jako jego następca. Dla nas jako radnych Warszawy jest niezwykle ważne, kto zajmie się obowiązkami realizowanymi dotychczas przez zdymisjonowanego wiceprezydenta, czyli służbą zdrowia – podkreśla.

KE przedstawiła pierwszą w historii strategię na rzecz równości osób LGBTIQ

Komisja Europejska przedstawiła w czwartek strategię UE na rzecz równości osób LGBTIQ. To pierwszy taki dokument, który mówi m.in. o rozszerzeniu...

zobacz więcej

– W ratuszu następuje marginalizacja partii Nowoczesna i wewnętrzne przepychanki partyjne. Naszym zdaniem dla mieszkańców najważniejsze są dziś jedność i wspólna walka z COVID-em. Dobrze, żeby Rafał Trzaskowski w końcu to zrozumiał – twierdzi radny.

Lewica reaguje na deklaracje Trzaskowskiego„Rafał, to teraz przestajemy deklarować oraz podświetlać budynki i zajmujemy się realnymi działaniami, na przykład tymi zawartymi w karcie praw LGBT której wciąż nie wypełniłeś” – skomentowali w sieci młodzi działacze partii Razem.

Ich zdaniem, polityk Platformy Obywatelskiej realizuje wyłącznie te zapowiedzi ws. środowisk LGBT, które są na pokaz. Uważają, że działania stołecznego ratusza nie zmieniają faktycznej sytuacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. 

„Ładny gest, ale może teraz czyny?” – zapytał w sieci Robert Biedroń. „Co z kartą LGBT? Doczekamy się jej realizacji czy skończy się tylko na gadaniu?” – dopytuje polityk Lewicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej