RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konferencja premiera Morawieckiego. Kolejne kroki w walce z pandemią

Wszyscy czekaliśmy na informację o szczepionce. Te dobre wieści dotarły. Dziś potwierdzamy informacje o jej dostępności – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer na temat szczepionki na koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia: Ponad 24 tysiące nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce. W piątek 13 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 051 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Morawiecki podkreślał, że model dystrybucji szczepionki opiera się o skrupulatne wyliczenia, które zostały przedyskutowane, żeby jak najszybciej móc „wejść w proces szczepień”.

– Jak tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi tę szczepionkę, my chcemy być natychmiast gotowi do tego, żeby zacząć szczepić – powiedział szef rządu i dodał, że chce, żeby szczepionka była dostępna w tym samym momencie, co w Europie Zachodniej.

– Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka – mam, ojców, babć, od naszych seniorów, od tych, którzy są najbardziej narażeni na działanie koronawirusa, ale także od personelu medycznego, służb mundurowych – zadeklarował premier.

Jednocześnie zastrzegał, że wciąż należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w tym stosować dystans, dezynfekcję, maseczki, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego  z przedstawicielami Pfizer Polska (fot. Krystian Maj/KPRM)
Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Pfizer Polska (fot. Krystian Maj/KPRM)

Kraska: W przyszłym tygodniu pojawią się szybkie testy antygenowe

W przyszłym tygodniu pojawią się szybkie testy. Ich wynik dodatni jest równoznaczny z wynikiem testu genowego, czyli PCR-owego, który w tej chwili...

zobacz więcej

Szef rządu stwierdził, że choć nadal „prowadzimy trudną walkę” z Covid-19, to „widzi już wyraźnie, że tę walkę wygramy”. – Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki w poszczególnych branżach – dodał.

Szczepionka na koronawirusa


Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

Premier Morawiecki zapowiedział, że Polska kupi w najszybszym możliwym terminie maksymalną liczbę dawek szczepionki, w relacji do liczby naszej ludności.

Szef rządu informował we wtorek, że rozmawiał z prezes Dorotą Hryniewiecką-Firlej z Pfizera. Zapewnił, że w sprawie szczepionki rozmawiał też z wysokim przedstawicielem firmy z USA.

źródło:
Zobacz więcej