RAPORT

Pogarda

Policja publikuje nagrania ze starć podczas Marszu Niepodległości

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości (fot. Forum/Adam Chelstowski)
W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości (fot. Forum/Adam Chelstowski)

Najnowsze

Popularne

Stołeczna policja opublikowała nagrania z zajść podczas środowego Marszu Niepodległości. Na filmach widać m.in. jak w kierunku funkcjonariuszy lecą petardy i kamienie. „Dosłownie walczyli w ogniu. Chuligani atakujący policjantów w zdecydowanej większości to pseudokibice” – napisała KSP.

Marsz Niepodległości. W Warszawie doszło do incydentów

Marsz Niepodległości w Warszawie zakończył się około godz. 17. Ulicami stolicy przeszło i przejechało samochodami kilka tysięcy osób. Doszło do...

zobacz więcej

„W kilku miejscach było niezwykle gorąco. Niestety jest to fakt. Policjanci w okolicach Ronda de Gaulle’a zostali zaatakowani m.in. racami. Dosłownie walczyli w ogniu – napisała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

Chuligani atakujący policjantów w zdecydowanej większości to pseudokibice” – dodano.

Pod spodem policja zamieściła nagranie, na którym widać, jak grupa osób na rondzie de Gaulle'a rzuca w kierunku funkcjonariuszy odpalone race. Wszędzie jest pełno dymu i co chwilę słychać wybuchy petard.

Na innym zamieszczonym przez KSP nagraniu pokazany jest szpaler stojących policjantów i grupę mężczyzn, którzy wykrzykują w ich kierunku wulgarne słowa. W stronę funkcjonariuszy leci wyrwana kostka brukowa i ponownie race. „To tylko zaledwie 2 minuty z tego, co działo się (...), gdy atakowano policjantów. Tego zachowania nie można określić jako świętowanie niepodległości” – brzmi wpis KSP nad filmem. „Wśród zatrzymanych do przestępstw są osoby w wieku od 18 do 41 lat” – dodała warszawska policja.

Marsz Niepodległości. Jest oświadczenie ministra spraw wewnętrznych

„Biorąc pod uwagę agresywne zachowanie niektórych uczestników środowego Marszu Niepodległości, konieczne było użycie środków przymusu...

zobacz więcej

KSP w serii zamieszczonych na Twitterze filmów opublikowała też nagranie, na którym widać jak grupy osób atakują ich również na stacji Warszawa Stadion.

„Tym razem nagranie z kamer monitoringu na stacji „Stadion Narodowy”. Widzimy moment, gdy policjanci po raz kolejni są atakowani. Amunicję chuliganów stanowią kamieni” – napisała KSP.

Z kolei na innym filmie widać jak niszczony jest znak drogowy. „Przenosimy się teraz w inne miejsce. Jak widzimy, chuliganom (...) przeszkadzało wszystko. W tym przypadku niszczony jest znak drogowy. 17 osób spośród 36 zatrzymanych do przestępstw było nietrzeźwych” – podała policja.

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo że - zgodnie z zapowiedziami organizatorów – miał być zmotoryzowany – wielu uczestników brało w nim udział pieszo. Podczas Marszu doszło do zamieszek; policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle'a w stronę policjantów poleciały kamienie i race. KSP informowała, że zgromadzenie pieszych jest nielegalne.

Jak informował w czwartek rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, w związku z przestępstwami po środowym Marszu Niepodległości zatrzymano dotychczas 36 osób; wystawiono także ponad 260 mandatów, do sądu trafiło 420 wniosków o ukaranie. Rannych zostało 35 policjantów, a łącznie zatrzymano ponad 300 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej