RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Odpowiedzialni zostaną potraktowani zgodnie z prawem”. PiS o Marszu Niepodległości

PiS wydał oświadczenie w sprawie wydarzeń na Marszu Niepodległości (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PiS wydał oświadczenie w sprawie wydarzeń na Marszu Niepodległości (fot. PAP/Tomasz Gzell)

„Uczynimy wszystko, aby powody każdego z tych zdarzeń, w tym zranienia red. Tomasza Gutrego, a także wielu policjantów, jednego z nich ciężko, zostały w pełni wyjaśnione. Jeśli okaże się, że wynikały one także z błędów popełnionych przez organy porządku publicznego, odpowiedzialni zostaną potraktowani zgodnie z prawem” – czytamy w oświadczeniu, które w sprawie wczorajszych wydarzeń opublikowało Prawo i Sprawiedliwość.

„Kierowcy słyszeli od drogówki, że mają parkować na Woli i na marsz dostać się pieszo”

– Policja nie wywiązała się z żadnych uzgodnień z nami. Prowadziła własne działania. Wobec tych skandalicznych działań żądamy dymisji Komendanta...

zobacz więcej

„Organizatorzy Marszu Niepodległości, będącego wielką demonstracją patriotyzmu, podjęli odpowiedzialne działania, proponując przyjęcie przez tegoroczny marsz formuły zmotoryzowanej, bezpieczne w dobie epidemii. W atmosferze społecznego przyzwolenia, stworzonej przez niedawne protesty Strajku Kobiet, wielu obywateli, którzy chcięli zademonstrować swój patriotyzm i świętować rocznicę odzyskania niepodległości, dołączyło w formie pieszego pochodu” – czytamy.

Jak dodano, pomimo zrozumienia intencji, nie należy zapominać, że funkcjonujemy w warunkach pandemii koronawirusa i wynikającym z niej zakazie zgromadzeń.

„Niestety w trakcie marszu miały miejsce godne potępienia incydenty, będące wynikiem dołączenia do niego grup chuliganów, a być może także świadomych prowokacji. Uczynimy wszystko, aby powody każdego z tych zdarzeń, w tym zranienia red. Tomasza Gutrego, a także wielu policjantów, jednego z nich ciężko, zostały w pełni wyjaśnione. Jeśli okaże się, że wynikały one także z błędów popełnionych przez organy porządku publicznego, odpowiedzialni zostaną potraktowani zgodnie z prawem” – napisano.

Jak czytamy w oświadczeniu, PiS zawsze pozytywnie odnosił się idei Marszu Niepodległości, „która wielu Polakom daje możliwość wspólnego świętowania i gdy była taka potrzeba – za czasów poprzednich rządów – występował w obronie przestrzegających prawa, często niesłusznie oskarżanych uczestników”.

W oświadczeniu skrytykowano także „pewne formacje polityczne, a w szczególności niektórych przedstawicieli Konfederacji”. Mają oni działać w myśl hasła „im gorzej, tym lepiej”, przejmując język totalnej opozycji, „co jest szczególnie kompromitujące”.

Oświadczenie Prawa i Sprawiedliwości Organizatorzy Marszu Niepodległości, będącego wielką demonstracją patriotyzmu,...

Opublikowany przez Prawo i Sprawiedliwość Czwartek, 12 listopada 2020

źródło:
Zobacz więcej