RAPORT

Pogarda

Kraska: Szczepionek przeciwko COVID-19 wystarczy dla każdego Polaka

Szczepionek przeciwko COVID-19 będzie tyle, że każdy Polak będzie mógł się zaszczepić – zapewnia resort zdrowia  (fot. PAP/EPA/BIONTECH SE/HANDOUT)
Szczepionek przeciwko COVID-19 będzie tyle, że każdy Polak będzie mógł się zaszczepić – zapewnia resort zdrowia (fot. PAP/EPA/BIONTECH SE/HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Szczepionek przeciwko COVID-19 będzie tyle, że każdy Polak będzie mógł się zaszczepić. Niekoniecznie będzie to szczepionka jednej firmy – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapytany o możliwe wprowadzenie lockdownu, poinformował, że trzeba poczekać kilka dni, aby zobaczyć, czy już wprowadzone restrykcje przyniosły efekt.

Raport Ministerstwa Zdrowia. Ile dziś zakażeń?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 22 683 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W ostatnich godzinach zmarło kolejnych 275...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. W środę Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

W TVP Info wiceminister Kraska podkreślił, że szczepionka wymaga przechowywania w temperaturze minus 70 stopni, w związku z czym już teraz rząd przygotowuje się do tego logistycznie.

– Producent zapewnia w cenie szczepionki odpowiednie pojemniki, w których szczepionka będzie transportowana. W tej chwili mapujemy takie ośrodki, gdzie może być przechowywana. Z tego, co wiemy, po otwarciu dwa, trzy dni może być przechowywana w temperaturze pokojowej, ale nie dłużej. Nie dysponujemy powszechnie takimi urządzeniami, które do tak niskich temperatur schładzają – mówił wiceszef MZ.

Zapytany, czy przewidywana dla Polski liczba dawek wynosząca ok. 17 mln nie będzie zbyt mała, Kraska wyjaśnił, że KE podpisała listy intencyjne z czterema różnymi firmami farmaceutycznymi.

– Niekoniecznie będzie to szczepionka jednej firmy. Myślę, że tych szczepionek będzie tak dużo, że każdy będzie mógł się zaszczepić, jeśli będzie chciał – zaznaczył.

Szef szpitala na Narodowym wyjaśnia, czy to „izolatorium”

Szpitale tymczasowe są przygotowane na kompensację drugiej fazy, kiedy w szpitalach brakuje już miejsca dla ciężko chorych – powiedział w programie...

zobacz więcej

– Oprócz szczepionki jest też wielu ozdrowieńców, mamy tę odporność także biologiczną, więc myślę, że aż tak dużo tych szczepionek nie będzie potrzeba. Ale z tego, co wiem na dzisiaj, po rozmowach z tymi firmami, naprawdę tych szczepionek będzie tyle, że każdy Polak będzie mógł się zaszczepić – powtórzył.

Kraska był też pytany, czy grozi nam jeszcze tzw. narodowa kwarantanna. – Musimy poczekać, czy restrykcje, które wprowadziliśmy, przyniosą efekt. Poczekajmy jeszcze kilka dni, zobaczmy, jak się zachowuje koronawirus, czy rzeczywiście nowych przypadków będzie zdecydowanie mniej, wtedy podejmiemy decyzje – zapowiedział.

Odnosząc się do czwartkowej liczby zakażeń, wiceminister zauważył, że pewne przyrosty nowych zachorowań zostały zahamowane.

– Te restrykcje, które wprowadziliśmy, dopiero zaczynają przynosić efekty. Jestem przekonany, że w następnych dniach nie tylko będzie stabilizacja, ale także będzie zdecydowanie mniej nowych przypadków zakażeń. Kluczowe dni to będzie piątek i sobota, kiedy będziemy widzieli, czy ta stabilizacja, zmniejszenie liczby nowych zakażeń, to jest trwały trend czy tylko przejściowy efekt niektórych restrykcji – powiedział.

W czwartek resort zdrowia poinformował o stwierdzeniu 22 683 przypadków SARS-CoV-2.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej