RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Budżet UE. Premier Morawiecki grozi wetem unijnym liderom

Premier Morawiecki wysłał list w sprawie praworządności i budżetu do liderów unijnych instytucji (fot. K.Maj/KPRM)
Premier Morawiecki wysłał list w sprawie praworządności i budżetu do liderów unijnych instytucji (fot. K.Maj/KPRM)

Unijni urzędnicy nieoficjalnie potwierdzają, że premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem przez Polskę budżetu Wspólnoty, jeśli wypłata pieniędzy będzie uzależniona od praworządności. Korespondentka Polskiego Radia informowała, że Morawiecki wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji. Później Komisja Europejska potwierdziła, że dostała list.

Jest wstępna zgoda w UE ws. budżetu na lata 2021-2027

Negocjatorzy Rady oraz Parlamentu Europejskiego osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy....

zobacz więcej

Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji – przewodniczących Rady Europejskiej Charles'a Michela oraz Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

– Groźba weta nie jest napisana w sposób agresywny, ale potwierdzam, że jest informacja o tym, że Polska może nie zaakceptować unijnego budżetu – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z urzędników.

Później KE potwierdziła, że dostała list. – Otrzymaliśmy taki list – odpowiedział pytany przez PAP rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

źródło:
Zobacz więcej